Mersin-Adana demiryolu hattında YHT kesintisi


138 yıl önce hizmete giren Mersin-Adana demiryolunda yapılacak yüksek hızlı tren (YHT) çalışması nedeniyle 22 Nisan'dan itibaren 2 yıl süreyle demiryolu seferleri aksayacak.

312 kilometrelik Gaziantep hattının bir parçası olan hızlı trenin projesi, Londra merkezli bir Fransız firması tarafından inşa edilen ve 1886 yılında hizmete açılan 68 kilometrelik demiryolu üzerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca hazırlandı. . Mersin-Adana arası yolculuk süresini 1 saatten 25 dakikaya, Gaziantep'i ise 6 saat 23 dakikadan 2 saat 15 dakikaya indirecek projenin saha incelemeleri tamamlandı. Devlet Demiryolları 6'ncı Bölge Müdürlüğü, her yıl milyonlarca çalışan ve öğrencinin kullandığı Mersin-Adana hattının inşaat çalışmaları nedeniyle 22 Nisan'dan itibaren 2 yıl süreyle iptal edildiğini duyurdu. Mesafelerin kısalmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirten vatandaşlar, ulaşımda sıkıntı yaşayacakları 2 yıl boyunca belediyelerden araçlara destek vermelerini istedi.

'ZAMAN KAYBI ÖNLENECEK'

Mersin'den her gün iş için Adana'ya geldiğini söyleyen vatandaşlardan Hüseyin Boro, 2 yıl boyunca tren nedeniyle otobüse binmek zorunda kalacağını söyledi. Yoğunluğun yaratabileceği sorunlara dikkat çeken Boro, belediyelerden destek isteyerek, şunları söyledi: “Mersin-Adana zaten yakındı ama proje tamamlandığında zaman kaybının önüne geçilecek.”

İLAVE OTOBÜS GÜZERGAHLARI AÇILDI

Öte yandan Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, vatandaşların mağdur olmaması için Mersin-Yenice ve Tarsus-Yenice arasındaki otobüs hatlarında sefer sayısının artırılacağını duyurdu. Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir, şunları söyledi: “Güzergahta daha önce sefer yapan 141 Nolu Mersin-Arıklı Hattımızın sefer sayısını 10'dan 18'e çıkardık. Bu nedenle normalde 2 saatte bir sefer yapan hattımız, Yenice bölgesinden Mersin'e sabah yarım saatte bir ve öğle tatilinde her saat başı sefer yapan firmamız, 4 farklı yerli firmanın sefer sıklığını arttırarak rotalarını gözden geçirmesine olanak sağladık. Tarsus, Tarsus Üniversitesi-Atatürk Parkı-Çağ Üniversitesi diye anılıyor. Bu hat günde 10-12 sefer yapacak”Bu sayede Tarsus'un merkezinden Çağ Üniversitesi'ne öğrenci ulaştıracağız. İki üniversite arası ve bu hatlar arasındaki mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımını sağlayın.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir