Mevduat faizlerinde düşüş var! 43 bin lira getirisi var…


Türk lirası mevduat faiz oranlarındaki düşüş devam ediyor. Enflasyonun yüzde 75 seviyesinde açıklanacağı ve bu noktadan sonra enflasyondaki düşüş sürecinin başlayacağı beklentisiyle mevduat faizleri düşüyor.

Merkez Bankası mevduat faiz oranlarını açıkladı. Bankaların açtığı mevduata uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranları açıklandı. 1 aya kadar vadeler için %56,08'den %55,9'a, 3 aya kadar vadeler için %61,77'den %61'e, 6 aya kadar vadeler için %59,23'ten %57,46'ya, 6 aya kadar vadeler için %50,59'dan %50,49'a 1 yıla kadar. düşmüş. Sadece 1 yıl ve üzeri vadelerde faiz oranı %41,89'dan %45,97'ye çıktı.

Merkez Bankası hangi bankanın hangi faizi verdiğini açıklamasa da gerçek oranları açıklıyor.

ENFLASYON YÜKSELDİ, FAİZLER DÜŞTÜ

Mayıs ayında enflasyon yüzde 75'i aştı. Önümüzdeki dönemde baz etkisi nedeniyle enflasyonun gerilemesi bekleniyor. Bu beklentinin ardından mevduat faiz oranları yıllık bazda düşüş eğilimi gösteriyor.

1 AYDA 43 BİN LİTRE FAİZ

Yıllık yüzde 56,08 faizle 1 ay vadeli mevduata 100 bin lira yatıran mudi, 32 gün sonunda stopaj düşüldükten sonra net 4323 lira faiz geliri elde ediyor.
1 milyon lirası olan mevduat sahibi aynı şartlarda 43 bin 230 lira gelir elde ediyor.

Stopaj Oranlarını Artırın

Parasını mevduata yatıranlara yönelik stopaj oranlarında değişiklik yapıldı. Buna göre, mevduatlardan elde edilen faizler ve katılımcı bankalardan elde edilen temettülere uygulanan oran değişikliği ile 6 aya kadar (6 ay dahil) mevduat stopajı %5'ten %7,5'e çıkarıldı.

Vadesi bir yıla kadar olan hesaplarda stopaj oranı %3'ten %5'e çıkarılırken, vadesi bir yıldan fazla olan hesaplarda stopaj oranı değişmeyerek %2,5 olarak kaldı.

Bu, faiz gelirinizden her ay ilave bir stopaj vergisi kesildiği anlamına gelir.

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKAYI TERCİH EDİN

Parasını mevduata yatırmak isteyenler kapsamlı bir araştırma yaparak en yüksek faizi sunan bankayı seçebilirler. Merkez Bankası'nın açıkladığı veriler, mevduata hangi bankanın yüzde ne kadar faiz verdiğini açıklamıyor. Araştırmanızı yaparak en yüksek faiz sunan bankayı seçebilirsiniz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir