Otomotiv sektöründe zorunluluk 6 ay 6 bin kilometreye çıkarıldı


Araç alım satımında 6 ay 6 bin kilometrelik sınır 1 Ocak 2025'e kadar uzatıldı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan basın açıklaması şöyle:

Ticaret Bakanlığımız, otomotiv pazarında geçen ve geçtiğimiz yıl yaşanan spekülatif fiyat oluşumları ve stoklama faaliyetlerinin ortadan kaldırılması ve sektörde adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının yeniden tesis edilmesi için çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.

Bu bağlamda “pazarlama ve satışın kısıtlanması”, yetkili satıcılar ve kullanılmış motorlu taşıt ticareti yapan kuruluşlar tarafından motosikletlerin, otomobillerin ve arazi araçlarının doğrudan veya dolaylı olarak 6 ay ve 6 ay süreyle pazarlanması veya satılması anlamına gelir. İlk kayıt tarihinden bu yana bin kilometre geçti, 1 Temmuz'dan itibaren yasak. 2024 yılına kadar bunun mümkün olamayacağını belirten yeni kurallar uygulamaya konuldu. Aynı şekilde “Reklam kısıtlaması” ile ikinci el araçların perakende satış fiyatından daha yüksek bir fiyatla satışının reklam yoluyla pazarlanamayacağı belirlendi. 1 Temmuz 2024'e kadar geçerli indirim.

Ticaret Bakanlığımıza 6 ay – 6 bin km mesafe kaldı. Düzenleme kapsamında yetkili otomobil satıcıları ve otomobil galerilerine yaklaşık 52 milyon TL idari para cezası, reklam sınırlamasını ihlal edenlere ise 90 milyon TL civarında para cezası kesildi.

Ticaret Bakanlığımızca yürütülen düzenleme ve denetimlerin ardından; Yeni araçların ikinci el olarak satılması, yeni araç arzının artmasına katkı sağlanması, gerçekten ihtiyacı olanların araçlara erişiminin sağlanması ve otomotiv sektöründe spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilerek tüketici şikayetlerinin ortadan kaldırılmasıyla haksız kazançların önüne geçilmiştir. Bu doğrultuda Ticaret Bakanlığımız, söz konusu sermaye kazançlarını da dikkate alarak konuya ilişkin her iki düzenlemenin de 1 Ocak 2025 tarihine kadar 6 ay süreyle uzatılmasına karar verdi.
Bu kapsamda, kullanılmış motorlu taşıtların dolaşımına ilişkin yetki belgesi ile ikinci el motorlu taşıt ticareti yapanların yanı sıra, bir takvim yılı içerisinde üç veya daha fazla ikinci el motorlu taşıtı yetki belgesi olmadan satan tüm gerçek veya tüzel kişiler de bu kapsamdadır. 6 ay – 6 bin km mesafeye tabidir. Yönetmeliğe aykırı satışlar noterler eliyle engellenmeye devam edecek.

Ticaret Bakanlığı olarak motorlu kara taşıtları ticaretinde hayata geçirdiğimiz bu düzenlemelerle tüketici yararına fiyat istikrarının sağlanması, sektör yetkilileri açısından adil ve dengeli bir piyasa yapısının oluşturulması ve gerekirse daha da ileri götürülmesi yönünde çalışmalar titizlikle devam edecektir. , önlem alınacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir