Reel kesim güven endeksi verileri açıklandı

Mevsim etkilerinden arındırılmış reel sektör güven endeksi 2024 Nisan ayında bir önceki aya göre değişmeyerek 103,5 seviyesinde kaldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2024 yılı Nisan ayına ait reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı. TCMB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 106,1'e yükseldi.

Son üç aya ilişkin değerlendirmelerde bir önceki aya göre üretim hacminde artış bildirenlerin lehine eğilimin güçlendiği, sipariş miktarında azalma bildirenlerin lehine eğilimin ise bir önceki aya göre güçlendiği görülüyor. iç pazar önceki aya göre zayıfladı. İhracat sipariş miktarlarında azalma bildirenlerin lehine olan eğilimin, artış bildirenlerin lehine döndüğü görüldü.

Mevcut toplam siparişlerin sezon normallerinin altında olduğuna ilişkin değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı, nihai ürün stoklarının ise mevsim normallerinin üzerinde olduğuna ilişkin değerlendirmelerin ise bir önceki aya göre güçlendiği görülüyor.

Önümüzdeki üç aya ilişkin değerlendirmelerde üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasaya yönelik sipariş miktarında artış bekleyenler lehine eğilimin önceki aya göre güçlendiği görülüyor. Önümüzdeki üç ayda istihdama ve önümüzdeki on iki ayda da sabit sermaye yatırımlarına yönelik harcamalara ilişkin yukarı yönlü beklentilerin güçlendiği kaydedildi.

Önümüzdeki üç ayda ortalama birim maliyetlerde artış bekleyenler ve son üç ayda artış bildirenlerin lehine trendin güçlendiğini gördük. Önümüzdeki üç aya ilişkin satış fiyatına ilişkin yukarı yönlü beklentilerin zayıfladığı görülüyor. Gelecek 12 ay sonunda yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,0 puan artarak %55,5'e yükseldi.

Nisan 2024 itibarıyla ankete katılan şirketlerin yüzde 55,7'si üretimi kısıtlayan bir faktör olmadığını belirtirken, yüzde 14,0'ı üretimi kısıtlayan en önemli faktörün talep eksikliği olduğunu, bunu hammadde, ekipman, insan gücü yetersizliğinin izlediğini belirtti. sırasıyla kıtlık, mali imkansızlık ve diğer faktörler.

Rekabet gücüne ilişkin son üç ayda yaşanan gelişmeler değerlendirildiğinde, önceki dönemde yurt içi pazarda rekabet gücünün azaldığını bildirenlerin lehine eğilimin güçlendiği görülüyor. Avrupa Birliği içindeki dış pazarlarda rekabet gücünün azaldığını bildirenlerin lehine eğilimin güçlendiği, Avrupa Birliği dışındaki dış pazarlarda ise rekabet gücünün azaldığını bildirenlerin lehine eğilimin güçlendiği görülüyor. Avrupa Birliği güçleniyor.

“Sektörünün genel gidişatı konusunda bir önceki aya göre daha iyimser olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 8,8'e yükselirken, daha kötümser olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 15,9'a düştü. değişmeden kalarak %75,3'e geriledi.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir