Rekabet Kurumu, Tetra Laval Holding ve Tetra Pak'ın sözlü savunmalarını dinleyecek


Rekabet Komitesi, Tetra Laval Holding & Finance SA ve Tetra Pak Packaging San. ve Tic. Küçük. Ltd.'nin 6. maddesinin ihlaline ilişkin soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 23 Temmuz günü saat 10.30'da yapılacak. 4054.

Rekabet Kurumu tarafından yayınlanan basın açıklamasında şunlar belirtildi:

“Gıda sıvılarının aseptik dolumu ve gıda sıvılarının aseptik ambalajlanmasına yönelik makinelerin üretimi ve satışı sektöründe faaliyet gösteren Tetra Laval Holding & Finance SA ve Tetra Pak Ambalaj Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında soruşturma yürütüldü.

Rekabet Kurulu'nun 29.12.2022 tarihli kararıyla, Tetra Laval Holding & Finance SA hakkında 6666 sayılı kanunun 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla soruşturma açıldı. 4054 Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (4054 sayılı kanun). Pak Ambalaj Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 30.03.2023 tarihinde taraf olarak eklenmiştir. Soruşturmanın konusu, söz konusu tarafların sahip oldukları yüksek piyasa güçlerini ve 6668 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun kendilerine verdiği yetkiyi kötüye kullanarak rekabeti bozdukları suçlamasıydı. 6769, ürün bağlama uygulaması yapıyor.

Soruşturmada, söz konusu şirketlerin 6 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal edip etmediği inceleniyor. Aseptik sıvı dolum makineleri pazarındaki hakim konumunu kötüye kullanarak ve sıvı gıda maddeleri için aseptik ambalaj üretimi ve satışını ciltleyerek ve/veya üç boyutlu marka haklarını kullanarak 4054 sayılı kanunla tescil ettirmiştir.

Sözlü savunma 23 Temmuz 2024 tarihinde saat 10.30'da AGCM genel merkezinde yapılacak.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir