Ripple'ın başı ABD'deki mahkemeyle bir kez daha dertte

ABD federal mahkeme yargıcı, Ripple Labs'e karşı açılan bir menkul kıymet davasına yeşil ışık yaktı ve CEO'sunun Kaliforniya menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia eden bir davada özet karar talebini reddetti.

California Bölge Mahkemesi Hakimi Phyllis Hamilton'ın 20 Haziran'daki kararı, jürinin Ripple patronu Brad Garlinghouse'un 2017'deki bir röportajda “yanıltıcı açıklamalar” yapıp yapmadığına karar vereceği anlamına gelirken, karar Ripple'ın “XRP'yi her şeyi ortadan kaldıran bir menkul kıymet olarak tanımlamaması gerektiğini” söylüyor. ile ilgili dört suçlama.

Garlinghouse, 2017 yılında Kanadalı yayın kuruluşu BNN Bloomberg ile yaptığı röportajda XRP'ye (XRP) “yoğun yatırım yaptığını” ima eden açıklamalar yapmıştı ancak mahkeme, ünlü ismin o yıl içinde “milyonlarca XRP sattığını” iddia ediyor.

Garlinghouse'un 2017'de yaptığı iddia edilen yanıltıcı beyanın metni. Kaynak CourtListener

Yargıç Hamilton, kararında, XRP'nin Howey testi kapsamında bir menkul kıymet olmadığı için Ripple'ın “yanlış beyan” iddiasının reddedilmesi gerektiğini savundu ve Yargıç Analisa Torres'in Temmuz 2023'te Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu davasında Borsa Komisyonunda verdiği dönüm noktası niteliğindeki karara dikkat çekti.

Ancak Yargıç Hamilton son kararına katılmadı ve bunun yerine XRP'nin kurumsal olmayan yatırımcılara satılması durumunda menkul kıymet olabileceğini buldu.

“Mahkeme, Ripple'ın sınır ötesi ödemeler için XRP'nin kullanımını kolaylaştırma çabalarının aksine, makul bir yatırımcının genel kripto para piyasası trendlerinden herhangi bir kar beklentisi elde edebileceğini hukuki açıdan tespit etmeyi reddediyor.”

Yargıç Hamilton şunları söyledi: “Buna göre, [mahkeme] “Ripple'ın davranışının makul bir yatırımcının başkalarının çabalarından kar beklemesine neden olamayacağı kanunen kabul edilemez” diye yazdı.

Ripple avukatı Stuart Alderoty, “Yargıç Torres'in SEC davasındaki kararı hala geçerli ve buradaki hiçbir şey bu kararı bozamayacak” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kripto para endüstrisindeki birçok kişi, Yargıç Torres'in kararını geçen yıl sektör için büyük bir zafer olarak yorumladı ve diğer yargıçların bunu diğer kripto para birimi davalarını değerlendirirken emsal olarak kullanacağına inanıyordu.

Ancak etkisi umulduğu kadar büyük olmadı.

SEC – Terraform Labs davasında, Yargıç Torres ile aynı mahkemede bulunan Yargıç Jed Rakoff, Terraform'un Ağustos ayındaki ret talebini reddederek Ripple'ın kararına karşı çıktı.

Terraform davayı kaybetti ve SEC'e 4,5 milyar dolarlık tazminat ödemek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir