Standard & Poor's (S&P) Türkiye'nin kredi notunu artırdı


Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu 'B'den 'B+'ya yükseltirken, kredi notu görünümünü 'pozitif' olarak korudu

Türkiye'nin ekonomik programı uluslararası alanda tanınmaya devam ediyor. Alınan ekonomik tedbirler sayesinde Türkiye'nin kredi notu kurumlar tarafından yükseltiliyor. Son olarak uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, beklentilere paralel olarak Türkiye'nin kredi notunu bir basamak yükseltti.

S&P Global'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin kredi notu “B”den “B+”ya yükseltildi. Kredi notu görünümü ise “pozitif” olmaya devam edecek.

Enstitü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Önümüzdeki iki yılda portföy girişlerinin artmasını, cari açıkların daralmasını, enflasyon ve dolarizasyonun azalmasını bekliyoruz.” Ancak ilerlemenin yavaş olacağı ve Merkez Bankası'ndaki rezerv birikiminin ılımlı olacağı kaydedildi.

BEKLENEN BÜYÜME %3'tür.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2024 yılının geri kalanında gösterge bir haftalık repo faiz oranını yüzde 50 seviyesinde tutmasının ve Türk lirasındaki değer kaybı baskılarına karşı önlem almasının beklendiğini söyledi. Talebi zayıflatmanın ve döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisini en aza indirmenin mümkün olduğu vurgulandı.

Kurum, deprem harcamalarının artması nedeniyle nakit ve tahakkuklardan oluşan hükümet açığının 2024 için GSYİH'nın %4,8'i civarında olmasını bekliyor. S&P Global bu yıl ve gelecek yıl için büyüme beklentilerini %3,0 olarak belirledi.

FITCH DE GÜNCELLENDİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de mart ayında Türkiye'nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü de “durağan”dan “pozitif”e yükseltti.

Fitch'in açıklamasında not artışının nedeni olarak Haziran 2023'ten bu yana uygulanan politika değişikliklerinin kalıcılığı ve etkinliği gösterildi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir