Ters baş ve omuzlar (TOBO) modeli nedir?

Her yatırımcı düşükten alıp yüksekten satmayı hedefler, ancak yalnızca birkaçı gidişatın tersine gidip düşüş trendi yön değiştirdiğinde satın alma cesaretini bulabilir.

Fiyatlar düştüğünde duyarlılık olumsuz ve korku aşırı seviyelerde ancak bu zamanlarda ters bir TOBO oluşumu ortaya çıkabiliyor.

TOBO formasyonunun yapısı normal üst OBO formasyonuna benzer ancak formasyon tersinedir. TOBO formasyonu tamamlandığında düşüş trendinin sona erdiğini ve yeni bir yükseliş trendinin başladığını gösterir.

Ters Omuz-Baş-Omuz Temelleri

TOBO formasyonu düşüş trendinin ardından oluşan bir ters formasyondur. Başı, sol omuzu ve sağ omuzu vardır ve bunlar baş aşağı ve boyun çizgisinin altında bulunur. Boyun çizgisinin üzerinde bir kırılma ve kapanış, düşüş eğiliminin tersine döndüğünü gösteren kurulumu tamamlıyor.

Ters baş ve omuz oluşumu. Kaynak: Ticaret Görünümü

Yukarıda gösterildiği gibi varlık düşüş eğiliminde ancak önemli bir düşüşün ardından değer alıcıları fiyatın cazip seviyelere ulaştığına inanıyor ve dip avına başlıyor. Talep arzı aştığında varlık sol omuzdan ilk düşük seviyeyi oluşturur ve fiyat bir rahatlama rallisi başlatır.

Düşüş trendinde tüccarlar mitingler sırasında satış yapar. Ayılar, geri çekilmenin ardından agresif bir şekilde satış yapıyor ve fiyat, başlangıçtaki en düşük seviyenin altına düşerek daha düşük bir seviyeye ulaşıyor. Ancak ayılar bu zayıflıktan yararlanıp düşüş trendini sürdüremiyor. Boğalar bu düşüşü satın alır ve formasyonun başını oluşturan bir rahatlama rallisi başlatır. Fiyat rallinin durduğu önceki zirveye yaklaştığında ayılar tekrar müdahale eder.

Bu, bir düşüşü başlatır ve neredeyse ilk diple aynı hizada olan üçüncü bir dip oluşumuyla sonuçlanır; alıcılar ise geri dönüşü bekleyip agresif bir şekilde alım yapar. Bu, kurulumun sağ omzunu oluşturur. Fiyat yükselir ve bu sefer boğalar fiyatı boyun çizgisinin üzerine iterek formasyonu tamamlarlar.

Daha sonra yatırımcılar bu desteğe doğru düşüşü satın aldıkça boyun çizgisi yeni düşük seviye haline gelir. Bu yeni bir yükseliş trendinin başlangıcını işaret ediyor.

TOBO'nun oluşumuyla yeni bir yükseliş eğiliminin belirlenmesi

BTC/USDT grafiği. Kaynak: Ticaret Görünümü

Bitcoin (BTC), 26 Haziran 2019'da yerel en yüksek seviyesi olan 13.970 dolara ulaştığından beri düşüş eğiliminde. Alıcılar devreye girdi ve TOBO formasyonunun sol omzunu oluşturarak düşüşü 7.000 ila 6.500 dolar destek bölgesinde durdurdu. Bu, fiyatı 10.450 dolara çıkaran bir rahatlama rallisi başlattı. Bu seviyede kısa vadeli boğalar kar elde ederken, ayılar kısa pozisyon açarak düşüş trendini sürdürmeyi hedefliyor.

Agresif satışlar 6.500 dolarlık desteği kırdı ve Bitcoin/Tether (USDT) çifti 13 Mart 2020'de 3.782,13 dolara düştü. Boğalar bu düşüşü bir satın alma fırsatı olarak gördü ve bu da 10.450 dolara yaklaşan güçlü bir rahatlama rallisini tetikledi. Bu ikinci çukur bitkinin başını oluşturuyordu.

Satış baskısının hafiflemesi ve boğaların alım için daha derin bir düzeltme beklememesi nedeniyle sağ omuz sığ kaldı. Sonunda boğalar (TOBO) formasyonunu tamamladı ve fiyatı 27 Temmuz'da boyun çizgisinin üzerine çıkardı.

Ayılar boğaları tuzağa düşürmeye çalıştı ve fiyatı tekrar boyun çizgisine kadar getirdi. Fiyat boyun çizgisinin hemen altına düşse de traderlar paritenin 10.000 doların altında kalmasına izin vermedi. Bu, hassasiyette bir değişiklik olduğunu gösteriyordu. Alıcıların fiyatı 12.500 doların üzerine çıkarmasıyla yükseliş ivmesi arttı.

TOBO eğitiminde hedef nasıl belirleniyor?

BTC/USDT günlük grafiği. Kaynak: Ticaret Görünümü

TOBO modelinin minimum hedefini hesaplamak için boyun çizgisinden en alt noktaya kadar olan derinliği hesaplayıp kafayı oluşturun. Yukarıdaki örnekte, boyun çizgisi yaklaşık 10.450 dolar ve en düşük seviye olan 3.782,13 doların çıkarılması, 6.667,87 dolarlık bir derinlik veriyor.

Bu değer daha sonra yukarıdaki örnekte yaklaşık 10.550 dolar olan kırılma seviyesine eklenir. Bu, 17.217,87 dolarlık bir hedef veriyor. Bir trend düşükten yükseğe doğru değiştiğinde hedef, hedefin altında veya üstünde olabilir. Bu nedenle yatırımcılar hedefi rehber olarak kullanmalı ve seviyeye ulaşıldı diye pozisyonlarını terk etmemelidir.

Sıralamalar her zaman işe yarar mı?

Her çıkışta hiçbir model başarılı olamaz ve yatırımcılar, işlemlere başlamadan önce kurulumun tamamlanmasını beklemelidir. Bazen bir formasyon yapısı oluşur ancak bir kopuş meydana gelmez. Eğitimin tamamlanmasını engelleyen ve işlem başlatan yatırımcılar tuzağa düşüyor.

LINK/USDT günlük grafiği. Kaynak: Ticaret Görünümü

Örneğin Chainlink'in LINK'i 29 Haziran 2019'da 4,58 dolara kadar yükseldi ve bir düzeltme başlattı. Alıcılar 2,20 ila 2,00 dolar arasındaki düşüşü durdurmaya çalıştı. Bu, yukarıdaki tabloda gösterildiği gibi bir kafa ve iki omuzdan oluşan bir TOBO oluşumu oluşturdu.

Fiyat 19 Ağustos 2019'da boyun çizgisine ulaşmış olsa da alıcılar fiyatı bu seviyenin üzerine çıkaramadı. Bu nedenle formasyon tamamlanamadı ve alış sinyali tetiklenmedi.

LINK/USDT çifti boyun çizgisinden kırılarak 1,96 dolar kurulum seviyesinin altına inerek formasyonu geçersiz kıldı. Bu durum, trendin tersine döneceği beklentisiyle alım yapan yatırımcıları tuzağa düşürdü.

Çözüm

TOBO modeli, yatırımcıların yeni bir yükseliş trendine başlarken atlayabilecekleri yararlı bir araç olabilir. Bu eğitimi kullanırken unutulmaması gereken bazı önemli noktalar var.
Yatırımcılar herhangi bir uzun pozisyon başlatmadan önce formasyonun tamamlanmasını beklemelidir; Bu, fiyat boyun çizgisini kırıp üzerinde kapandıktan sonra gerçekleşir. Ortalamanın üzerinde hacimli bir boyun çizgisi kırılmasının, daha düşük hacimli bir kırılmaya göre yeni bir yükseliş trendiyle sonuçlanma olasılığı daha yüksektir.

Bir trend tersine döndüğünde genellikle uzun bir süre devam eder. Bu nedenle yatırımcıların sırf eğitim hedefine ulaşıldı diye pozisyonlarını nakde çevirmek için acele etmemesi gerekiyor. Diğer zamanlarda formasyon tamamlanır ancak hızla yön değiştirir ve fiyat düşer. Yatırımcılar bir pozisyonu kapatmadan önce diğer göstergeleri ve fiyat hareketlerini dikkatle izlemelidir.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com'un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken araştırmanızı yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir