TESK Başkanı Palandöken'den dizi ihracatına ilişkin açıklama


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'nin dizi ihracat potansiyeline dikkat çekerek, “Ülkemizin potansiyeli dikkate alındığında yıllık 600 milyon dolarlık dizi ihracatımızın 1 milyar doların üzerine çıkarılması gerekiyor.”

TESK Genel Başkanı ve Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'den televizyon dizisi ihracatına ilişkin basına açıklama yaptı. Pandemi ile birlikte dünya çapında Türk dizilerine olan talebin arttığını belirten Palandöken, şöyle konuştu: “Pandeminin başladığı 2020 yılından bu yana yıllık 300 milyon dolarlık dizi ihracatımız 600 milyon dolara ulaştı. Pandemiyle birlikte Türk dizileri yüzde 184 arttı.

“Ülkemizin potansiyeli dikkate alındığında yıllık 600 milyon dolarlık dizi ihracatımızın 1 milyar doları aşması bekleniyor” dedi.

Türk dizilerinin İspanya, Suudi Arabistan ve Mısır başta olmak üzere 150 ülkede 500 milyon kişi tarafından izlendiğini belirten Palandöken, şöyle konuştu: “Bu dizilerde Türk halılarını, bakır ve gümüş işlemelerini, mücevherlerini, modasını daha da tanıtacağız. Ülkemizin zanaatkarlarının ürettiği giyim ve mobilya sektörleri.” “Dizi ve filmlerde kostümlere çok önem verilmeli, yerli olarak tasarlanıp üretilmesi sağlanmalı, böylece kumaşlarımızın ülkemize özgü kayısı, kuru üzüm, incir ve fındık gibi dünyaya sunulması sağlanmalı, Televizyon dizilerimizde ve filmlerimizde de yer alsın” dedi.

Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerinin dizi ve filmlerle dünyaya sunulması gerektiğini vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:
“Popüler film ve dizilerde yer alan mekanlar, insanların tatil tercihlerini etkileyen en önemli faktörlerden biri haline geldi. Dizi ve filmlerde tarihi ve turistik mekanların yer alması, milyonlarca insanın göreceği bir tür reklam unsuru sunuyor. filmlerde gördükleri karakterlerin kültürlerini öğrenebilir, onların deneyimlerini öğrenebilirler.” Bu nedenle ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleri ve gözde turistik bölgelerimiz dizi ve filmlerle tüm dünyaya tanıtılmalıdır. Yerli yapımlar üreten firmalarımız, dizi ve filmlerin satıldığı ülkelerde devlet destekli tanıtımlar gerçekleştirebilmelidir. “Ayrıca gastronomi turizmini teşvik ederek ülke ekonomisine büyük katkı sağlar ve istihdama da önemli etki sağlar.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir