THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat: 1000 kabin memuru ve 900 pilot alacağız

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, CNN Türk'te yayınlanan Hakan Çelik ile hafta sonu programında soruları yanıtladı. Bolat, yaptığı açıklamada THY'ye 1.000 kabin memuru ve 900 pilotun alınacağını duyurdu. Bolat ayrıca 2 yıl içinde tüm THY uçaklarında internetin ücretsiz olacağını söyledi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

THY'nin 2003 yılında 65 uçağı vardı. 2005 yılında Avrupa'nın en büyük onuncu havayolu şirketiydi. Bugün THY Avrupa'da bir numara. Biz sadece Ryanair ile rekabet ediyoruz ama onu aşacağız.

Havayolu işi zordur. 20 yılda 180'e yakın havayolu iflas etti.

Havayollarının cirosu 1 trilyon oldu. Yolcu başına 6 dolar kar elde edildi. 360 havayolu %3 kar elde etti. Uçak finansmanını %5-6 oranında alın. Havayolu yönetimi para kazanmak için yaptığınız bir şey değildir.

THY'nin 2023'te Türkiye'ye katkısı 55 milyar dolardı. 21 milyar dolar doğrudan gelir. Hizmet ihracatı ise 16,1 milyar doları buldu. Tedarik zinciri 17 milyar dolar.

Bu hedefimize 300'ün üzerinde uçakla ulaştık. 2033 yılında 810 uçağımız olacak.

İSTANBUL HAVALİMANI'NDA 3 SEFER AYNI ANDA ÇALIŞACAK

Geçen yıl 83,5 milyon yolcu taşıdık. Yolcularımızın yüzde 60'ı transit geçiş yapıyor. Ülkemize turist getirmeye odaklandık. Ülkemizin büyük bir farkı var. Anadolu medeniyetin beşiğidir ve ülkemizin en büyük farkıdır. THY kıtaları birleştiriyor ve bu açıklama devam ediyor.

Çok güzel bir havalimanımız var. Dünyanın tam ortasında. Biz memnunuz.

İstanbul Havalimanı'na aldığımız tüm yolcuları ortalama 2,5 saatte gidecekleri yere ulaştırıyoruz. Bu ağımızın genişliğini gösteriyor. Taksi saatine baktığımızda saatte 107-108’e kadar çıktı. Avrupa'nın çok üstünde.

Havaalanı büyük ölçüde oturdu. 3 pistin aynı anda çalıştığı yer havalimanı oluyor. Dünya ikincisi olacak. Bu yapıldıktan sonra saatte 130 işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bir buçuk yıl içinde İstanbul Havalimanı'nda taksi süreleri azalacak, iniş ve kalkış süreleri kısalacak.

Brüksel'deki Euro Control, havalimanlarında kalkış izinleri ve slotlar veriyor. İstanbul'da hava güneşli olsa bile örneğin Macaristan'da hava olumsuz olduğunda Euro Control buna izin vermiyor. Yolcu bilmiyor. Ukrayna'nın hava sahası da kapatıldı. Bu gecikmenin ve yoğunluğun nedenlerinden biri de bu.

Hiçbir havayolu uçağının yere indirilmesini istemez. Karaya oturan bir uçak şirkete zarar verecektir. Bu yüzden uçaklarını sıralıyoruz. Avrupa'ya giden bir uçağın bir veya iki saat gecikmesi durumunda tüm uçuşlar durdurulacak. Gecikmelerin bir nedeni de Avrupa'daki yoğunluk. Avrupa'daki havalimanları henüz Kovid öncesi seviyelere dönmedi.

900 PİLOT VE 1.000 KABİN PERSONELİ ALINACAK

2021 yılında 5561 pilotumuz vardı. 2021 yılından itibaren pilot alımına başladık. Filoyu modernize edeceğiz. 2023 yılını 6755 pilotla tamamladık. Neredeyse yeni bir hava filosu oluşturduk. 1 yıl içinde yaklaşık 900 pilotu daha THY'den alacağız.

Kabin memurları: 2019'da 12 bin. Şu anda 15 bin kabin memuru var. 1000'e yakın kabin memuru istihdam edilecek.

AJet faaliyete geçtiğinde iç hat olarak başladı. AJet'in bir diğer misyonu da Ankara'yı üçüncü büyük turizm başkenti haline getirmek. İstanbul turizmde dünyada bir numaradır. Paris ve Londra'yı geride bıraktı.

Türkiye'nin duyurusu Trump ile Joe Biden arasındaki tartışma sırasında ortaya çıktı. ABD'den gelen turistler iyi para bırakıyor. ABD'den Türkiye'ye gelen turist sayısı 1,3 milyon oldu. 3-4 yıl içerisinde 2,5 milyona ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Amerika Birleşik Devletleri'nde 14 noktaya uçuyoruz. En son Denver açıldı. Philadelphia, Memphis, Orlando, düşündüğümüz yeni yerler.

Avustralya'ya gittik. Melbourne ve Sidney'den yolcu taşıyorduk. Avustralya'da çok büyük bir Yunan ve Makedon nüfusunun yanı sıra Kıbrıslı Türkler de bulunuyor. Avustralya'ya iyi biletler satıyorduk. Şimdi Singapur’a uçuyoruz, oradan yolcu alıp Melbourne’e uçuyoruz. Daha büyük uçaklarımız 2026 yılında hizmete girdiğinde direkt Melbourne’a uçacağız.

Anadolu Jet ile Ankara üzerinden birçok şehre uçuyorduk. Artık AJet'in kendi yönetimi var, kendi bütçe hedefi var. AJet, 10 yıl içinde 200 uçaklık bir filo oluşturup 5 milyon turisti Ankara'ya getirmeyi hedefliyor. İsim neden değişti? Avrupa'dan Sabiha Gökçen'e ve Ankara'ya turist getirmek istiyoruz. Akılda kalıcı bir isim olmasını istedik.

DÜNYA VE OLİMPİYAT ŞAMPİYONU SPORCULARA 1 MİLYON MİL

THY yıllardır Türk spor kulüplerine sponsorluk yapıyor. Bir bütçe belirliyoruz ve bunu biletlerde kullanıyoruz. Kimseye nakit vermiyoruz. 14 federasyonun bütçesi var. Bu bütçeleri tanımlayalım. Federasyonlar o tarihte oraya gideceğimizi söylerse biletleri biz organize ederiz. Federasyona önceden bilgi verilmesi halinde biletleri business class'a yükselteceğiz. Son dakikada bize haber verilirse ve uçakta yer yoksa, business class biletini ödeyen yolcuya “Uçmanıza izin vermeyeceğiz” diyemeyiz. Voleybol federasyonu bize 10 gün önceden haber verdi. Arkadaşlarımız o uçakta sadece üç business class koltuk olduğunu gördüler. Uçuş değişikliği talep edilirse bunun bize maliyeti olur ve biz karşılarız ancak önceden bildirmeniz gerekir.

Federasyonları ayırmıyoruz. Spor Bakanlığına bütçe ayıracağız. Spor Bakanlığı artık bütçeyi karar verecek olan spor federasyonlarına dağıtacak. Olimpiyat ve dünya şampiyonu sporculara 1 milyon mil, 2. olan sporculara ise 500 bin mil hediye edeceğiz. Şampiyon sporcularımız artık business class veya normal sınıf biletlerini önceden satın alabilecekler. Ampute milli takımımız Avrupa şampiyonu oldu. Her birine millerini verdik.

88 bin çalışanımız var. Türkiye'nin mal ihracatı 255 milyar dolar, ithalatı ise 366 milyar dolardır. Sadece THY 2023'te 16,3 milyar dolar ihracat yaptı. Giderler sonrasında Hazine'ye 8,1 milyar dolar kaldı. Türkiye'nin en büyük mal ihracatçısı bu rakama ulaşamıyor. 88.000 çalışanımızla halkımız için çalışırken bu kadar küçük bir sorunla karşılaşmadığımız için üzüldük. Ama biz tedbirlerimizi aldık. SİZİNKİ her zaman siyasetin üstündedir. THY'de her milletten, her görüşten insan çalışıyor. İnsan bu şeylere kapılmamalı.

2 YIL İÇERİSİNDE UÇAKLARINIZDA İNTERNET ÜCRETSİZ OLACAK

2010 yılından bu yana Avrupa'nın en iyi havayolu seçilmekteyiz. Gemide en iyi yemekler ve en iyi eğlenceler bizde mevcut. Anadolu Jet, internet bağlantılarını TSI ve TÜRKSAT şirketiyle birlikte sağlayacak. Şu anda bazı AJet uçaklarında internet var ama 1 yıl içinde tüm uçaklarımızda internet olacak. 2 yıl içerisinde tüm THY uçaklarına ücretsiz internet hizmeti vermeye başlayacağız. Kota olmayacak. Şu anda mesajlaşma ücretsiz ancak 2 yıl içerisinde yolcular ücretsiz film indirme gibi tüm internet hizmetlerinden yararlanabilecek.

Uçak alımında ise almayı beklediğimiz 600 uçağın yaklaşık 225'i geniş gövde, geri kalanı ise dar gövde olacak. Boeing'in kalite sorunları henüz çözülmedi. Boeing Max henüz ayda 15 adede ulaşmadı. Hem Boeing'de hem de Airbus'ta geniş gövde üretiminde sorunlar yaşanıyor. Motor bulmada sorunlar yaşanıyor. Boeing uçağı satın alma sürecinde Boeing'in kalite garantilerini görmeliyiz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir