Ticaret Bakanı Bolat: Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık


Ticaret Bakanı Ömer Bolat ihracat seferberliği zirvesinde konuştu. 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin ihracat verilerini paylaşan Bolat, “OVP'de hedefimiz mal ihracatında 267 milyar dolar, hizmet ihracatında ise 110 milyar dolar yani 377 milyar dolar döviz geliri elde etmek” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ihracat seferberliği zirvesine katıldı. İhracat verilerini açıklayan Bolat, “Geçen yıl 255,5 milyar dolarla ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık” dedi. Zirveye ayrıca Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı katıldı. meyve sebze sektörü meclisi Melisa Tokgöz Mutlu ve İstanbul tekstil ve tekstil sektörü başkanı. Emtia İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz

“Cumhuriyetin en yüksek rekorunu kırdık”

Bakan Bolat, şöyle konuştu: “Küresel ticarete bakıyoruz. 2000-2019 yılları arasında dünya ticareti yıllık ortalama yüzde 5,6 büyüdü, bu iyi bir rakam; ama geçen yıl ne oldu? Yüzde 1,2 azaldı. Küresel mal ihracatı Hizmet ihracatı yüzde 5 azaldı, hizmet ihracatı bu şartlarda yüzde 9 arttı ve “Geçen yıl 255,4 milyar dolarla yüzde 0,65 artışla Cumhuriyet'in en yüksek yılı rekorunu kırdık” dedi.

“HEDEFİMİZ 377 MİLYAR DOLAR DÖVİZ GELİRLERİNE ULAŞMAK”

Bu yılın ilk çeyreğinde ihracat verilerindeki olumlu artışın altını çizen Bolat, “Bu yıl ihracatımız ilk 4 ayda yüzde 2,74 arttı ve 83 milyar dolara ulaştık. Hedefimiz nedir? 267 milyar dolar varlık, 110 milyar dolar varlık.” Dolar cinsinden hizmet ihracatı. Yani 377 milyar dolar döviz geliri elde etmek. Bu ekonomimizi rahatlatacaktır. Dış ticaret açığında 106 milyar dolar hedef vardı ama hedefimiz ilk 4 ayda bunu yüzde 80 ve altına indirmek. İlk 4 ayda 13,2 milyar dolarlık dış ticaret açığımızda yüzde 20'ye yakın daralma, yüzde 30'a yakın azalma var. Son 10 ayda dış ticaret açığımız yaklaşık 29 milyar dolar, cari açığımız ise 26 milyar dolar azaldı. “Mart ayında açığımız son 12 ayda 31.2 milyar dolara geriledi” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir