Ticaret Bakanlığı fahiş fiyatlara 61 milyon lira ceza kesti


Ticaret Bakanlığı şunu duyurdu: “Fahiş fiyat artışı yapan ve stok biriktiren firmalara 355 milyon 804 bin 957 lira idari para cezası uygulandı”.

Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyatları Değerlendirme Komisyonu'nun, 2023 yılında fahiş fiyat artışı yapan ve stok biriktiren işletmelere 355 milyon 804 bin 957 lira idari para cezası uyguladığı bildirildi.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Haksız Fiyatları Değerlendirme Komitesinin 2 Mayıs 2024 tarihinde yapılan toplantısında, piyasalarda temel ve temel gıda ürünlerine yönelik fahiş fiyat artışları, otomotiv sektöründe stoklama eylemleri, beton ve çimentoda fahiş fiyat artışları ve Ekmek fiyatına ilişkin tarifelere aykırı satışlar meclis gündemine alınarak incelendi.

Bu nedenle, haksız fiyatların değerlendirilmesi amacıyla Kurul tarafından fahiş fiyat artırımı yaptığı ve stok biriktirdiği tespit edilen şirketlere toplam 61 milyon 66 bin 431 lira idari para cezası uygulandı.

“Piyasalarda fiyat davranışlarını bozarak tüketiciyi olumsuz etkileyen eylemlere karşı Ticaret Bakanlığı olarak gerekli idari tedbirleri uygulamaya devam edeceğiz.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir