Ticaret Bakanlığı: İsrail'e ihracat kısıtlamaları getirildi

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan'dan itibaren İsrail'e ihracatın sınırlandırılacağını duyurdu.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada; İsrail'in Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana 6 ayı aşkın süredir gerçekleştirdiği toplam katliamda hayatını kaybeden Filistinli sayısının 33 bin, yaralananların sayısının ise yüz binin üzerinde olduğu belirtildi. . 2023, masum Filistinlilere ve sivil yerleşim yerlerine ayrım gözetmeksizin karşı. Çoğunun kadın ve çocuk olduğu, Gazze Şeridi'nin yıkılarak büyük yıkıma uğradığı kaydedildi. Gazze Şeridi'nde hayatta kalmaya çalışan Filistin halkının eşi benzeri görülmemiş bir açlık ve her türlü yoksunlukla mücadele ettiği, en temel gıda, tıbbi yardım ve malzemeye erişimlerinin İsrail tarafından engellendiği belirtildi. . Açlıktan ölümlerin arttığına ve salgın hastalıkların yayıldığına dikkat çekildi.

Türkiye, 7 Ekim 2023'ten bu yana çatışmaların durdurulması, insan kayıplarının ve fiziki yıkımın önlenmesi, öncelikle kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm aranması ve Gazze'nin hem taraflar nezdinde hem uluslararası alanda hem de uluslararası arenada yeniden inşası için siyasi ve siyasi çaba sarf ediyor. İslam dünyası. Diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yürüttüğü vurgulanarak şunları ifade edildi:

“İsrail saldırılarının başlamasının ardından Türkiye, Gazze ve halkının yardımına koşarak gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hastanın tahliyesi başta olmak üzere gemi ve uçaklarla onbinlerce ton yardım ulaştırdı. Bu alanda dünyanın önde gelen iki ülkesinden biri olmasına rağmen İsrail, uluslararası hukuku açıkça ihlal etmeye devam etmekte ve uluslararası toplumun çok sayıda siyasi ve hukuki ateşkes ile kesintisiz insani yardım çağrılarını görmezden gelmektedir. Uluslararası hukuk ve düzenin temel unsurları olan Milletler Güvenlik İnsan Hakları Konseyi, BM Genel Kurulu, BM.”Ne yazık ki İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın bu yönde aldığı kararların hiçbiri uygulanmadı” .

“FESHİ, AÇIKLANANA KADAR YÜRÜRLÜKTE KALACAK”

BM Güvenlik Konseyi'nin, BM Genel Kurulu'nun, BM İnsan Hakları Konseyi'nin ilgili kararları ve Uluslararası Adalet Divanı'nın soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği iddiasıyla İsrail'e açılan dava kapsamında aldığı tedbir kararları, İsrail'e, Filistinlilere tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları tüm temel hizmetleri sağlamanın, insani yardımların kesintisiz sağlanmasına izin verme yükümlülüğünü de içerdiği hatırlatılıyor. Özellikle BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarının hukuken bağlayıcı olduğunun altı çizildi ve şöyle ifade edildi:

“Türkiye, tüm bu kararların uygulanmasını takip edeceğini defalarca ifade etti. Bu kapsamda Türkiye, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren ilk aşamada İsrail'e 54 ürün grubundaki ürünlerin ihracatını sınırlama kararı aldı. Bu karar, Ticaret Bakanlığı tarafından derhal uygulanacak ve İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri uyarınca Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi'ndeki Gazze'ye yeterli ve kesintisiz insani yardım akışına izin verene kadar yürürlükte kalacaktır. Ürün veya hizmetin satışına ülkemiz tarafından izin verilmemektedir ve verilmeyecektir.Gazze Şeridi'nde gelinen ciddi durum bağlamında, uluslararası toplumun tüm üyelerine çağrımız, İsrail'in güvenliğinin sağlanması yönünde üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleridir. Uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerine saygı duyar Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak bugüne kadar olduğu gibi “Filistin'in ve halkının yanında olmaya ve desteklemeye devam edeceğiz”.

ÜRÜNLER SINIRLI

İhracat kısıtlaması bulunan ürün grupları aşağıdaki gibidir:

Alüminyum profiller, alüminyum teller, boyalar, bakır profiller, çubuklar ve teller, beton karıştırıcıları, çelik boru ve bağlantı parçaları, çelik filmaşin, çelik konteyner ve tanklar, çelik köprü elemanları, çelik kuleler, çelik profiller, çimento, çimento, beton veya suni taş bina blokları ve levhaları, tüm demir ve çelik yapı malzemeleri, tüm demir ve çelik teller, ekskavatörler, elektrik kabloları, elektrik dolapları, fayanslar, fiber optik ve elektrik iletkenlerindeki kablolar, forkliftler, granit, halatlar ve kablolar, hırdavat ürünleri, hidrolik yağlar , inşaat demiri, inşaat makineleri, bina yalıtım malzemeleri, inşaatlarda kullanılan camlar, kimyasal bileşikler, kimyasal gübreler, klinker, kovalar, kürekler, kürekler, maşalar ve kancalar, kükürt, madeni yağlar, makaralı zincirler, mermer, metal işleme makineleri, metal işlemede kullanılan kimyasallar , mineral gübreler, motor yağları, paletler, plastik borular, sandviç paneller, seramikler, solvent boyalar, çekme makinaları, testere makinaları, tuğlalar, havacılık benzini ve jet yakıtı, boyalar, vinçler, yapıştırıcılar ve yapıştırıcılar, yassı çelik ürünler.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir