Tüpraş'a hammadde tedariği sağlayacak


Tarımsal tedarik zinciri şirketi Tiryaki Agro, Tüpraş'a sürdürülebilir havacılık yakıtı üretimi için hammadde tedarik etmek üzere anlaşma imzaladı.

Anlaşma, ikinci nesil bitki ve hayvan atıklarından ve artık yağlardan hammadde tedarikini amaçlıyor. Yazılı açıklamada, Tiryaki Agro'nun söz konusu proje için temizleme ve ön işleme tesisleri kurmak üzere yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yapmayı planladığı belirtildi. Anlaşma kapsamında Tüpraş ve Tiryaki Agro, 2025 yılından itibaren sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) hammadde ticaretine başlamayı ve Tüpraş'ın öngördüğü SAF üretim tesisinin tamamlanmasından sonra 10 yıl boyunca Tüpraş'a hammadde tedarik etmeyi hedefliyor.

Tiryaki Agro CEO'su Süleyman Tiryakioğlu şunları söyledi: “Biyoekonomi, yenilenebilir biyolojik kaynakların işlenmesini ve ortaya çıkan ürünleri gıda, yem, kimya ve enerji alanlarında kullanarak değer yaratmayı içermektedir. Günümüzde enerji, kimya ve tarım arasındaki kesişim oldukça büyümüş olup, aynı zamanda endüstriyel tarım ürünlerinin tedarik zincirinde de faaliyet göstererek, gıda ve yem güvenliği, biyoçeşitlilik ve toprağın verimli kullanımı gibi konulara da dikkat ediyoruz. Atık ve artık yağlardan yapılan çeşitli Havacılık yakıtı hammaddeleri olarak. Biyoendüstriyel ürünler üretme konusunda yatırım kararları aldık” dedi. Tiryakioğlu, “Tüpraş'ın Türkiye'de kurmayı planladığı SAF üretim tesisi için hammadde tedariği konusunda uzun vadeli bir anlaşmaya imza atmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir