Türkiye, Expo 2023 Doha'dan ödülle döndü


80 katılımcı ülkenin katılımıyla “Yeşil Bir Çöl, Daha İyi Bir Çevre” temasıyla gerçekleşen Expo 2023 Doha'nın özel pavyon ödülleri, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu.

Zengin içeriği ve beğenilen mimari tasarımıyla ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken Türkiye Pavyonu, “Bahçe Bitkilerinde Mükemmeliyet ve Yenilik Pavyonunun En İyi Örneği” içeriğiyle AIPH (Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği) Uluslararası Büyük Ödülü'nü kazandı. tören sırasında.

“Bahçe Bitkilerinin Anavatanı” sloganıyla Türkiye'nin 7 bölgesinden gelen bahçe ve tarım ürünlerinin sergilendiği Türkiye pavyonunda, ziyaretçiler Türk tarımının geçmişten günümüze bir yolculuğa çıkarıldı. Teknolojik ve yenilikçi bakış açısıyla oluşturulan sergi alanlarında Türkiye'nin zengin ürün yelpazesi ve endemik bitki çeşitliliği sunuldu. Uluslararası ziyaretçilerin geleneksel Türk kültür, sanat ve gastronomi örneklerine ilgiyle hayran kaldığı Türkiye Pavyonu, 6 ay boyunca en çok ziyaret edilen pavyonlardan biri oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı öncülüğünde oluşturulan Türkiye Pavyonu, organizasyon genelinde etkileyici bir duruş sergiledi. Bakanlık, Expo sırasında düzenlenen etkinlik ve sergilerle, Türk iş dünyasının çeşitliliğini ve yenilikçi yaklaşımlarını öne çıkararak, Türkiye'nin ekonomik potansiyelini ve iş fırsatlarını tanıtmak için yoğun bir şekilde çalıştı.

Çeşitli sektörlerden içeriklerle Türkiye'nin iş ve yatırım ortamına ilişkin potansiyel iş birliği fırsatlarının vurgulandığı organizasyonda, katılımcılara Türk mal ve hizmetlerini keşfetme fırsatı sunuldu.

4 Aralık 2023 tarihinde Doha'da düzenlenen Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite toplantısına katılan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, buradaki temaslarının ardından Doha'daki Expo 2023 fuar merkezini ziyaret etti. Expo alanında yer alan Türkiye Pavyonunu ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Erdoğan, yetkililerden pavyon hakkında bilgi aldı, özel defteri imzaladı ve hatıra fidanı dikti.

2 Ekim 2023 – 28 Mart 2024 tarihleri ​​arasında dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerden çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Doha'daki Expo 2023 Dünya Fuarı, coşkulu performansların yer aldığı kapanış töreniyle faaliyetlerini tamamladı. Türkiye; Tasarım, üretim ve organizasyon faaliyetleri Ticaret Bakanlığı himayesindeki dDf (Dream Design Factory) firması tarafından üstlenilen Türkiye Pavyonu, ilgi çeken ulusal pavyonlardan biri olarak AIPH Uluslararası Büyük Ödülü'nü kazanarak misyonunu başarıyla tamamladı. Ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören ve beğenilen yer.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir