Türkiye ile Japonya arasında doğalgaz sektöründe iyi niyet anlaşması imzalandı

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği'nin (GAZBİR) teknik merkezi GAZBİR-GAZMER ve Japonya'nın en büyük doğal gaz dağıtım şirketlerinden biri olan OSAKA Gaz Şebekesi ile Japonya'nın Osaka kentinde bilgi paylaşımına ilişkin iyi niyet anlaşması imzalandı. Afet önleme ve depremle ilgili teknolojiler ve teknolojiler. İmza töreni OSAKA Gaz Şebekesi Başkanı Minoru Murata, GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, GAZBİR-GAZMER ve Enerya yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti.

Doğal gaz dağıtım şirketleri Aksa, Enerya ve Arsan adına Türkiye'den GAZBİR-GAZMER ile Japonya'dan OSAKA GAS Network arasında imzalanan iyi niyet anlaşmasıyla, afet önleme kabiliyetlerinin geliştirilmesine yönelik deprem bilgi ve teknolojilerinin paylaşılmasına ilişkin 3 yıllık bir anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşma sonucunda Türkiye'deki doğal gaz dağıtım şirketleri ve çalışanları, olası felaketlerde doğal gaz dağıtım sistemlerinde uygulanabilecek teknolojilerden yararlanacak.

DOĞALGAZ SİSTEMİNDE BİLGİ VERİLECEK

İmzalanan iyi niyet anlaşması, Türkiye ile Japonya arasında gerçekleştirilecek toplantı, saha ziyareti ve çalıştayları kapsıyor. İki taraf arasında gerçekleştirilecek görüşmelerde, Türkiye ile Japonya arasındaki genel doğal gaz dağıtım sistemleri, gaz dağıtım şirketlerinin çalışmaları ile afet ve acil durum yönetim sistemlerinin tanıtılması amaçlanıyor. Taraflar arasında yapılacak görüşmelerin ardından Türkiye ve Japonya genel doğal gaz sisteminde etüt, proje, malzeme, altyapı ve iç tesisat konularında bilgi verilecek.

Aynı zamanda afet ve acil durumlarda gaz dağıtım şirketlerinin görev ve sorumlulukları, gaz dağıtım şirketlerinin prosedür ve standartları, mevzuat durumları, gaz dağıtım şirketlerinin afet ve acil durum yönetim sistemi planlama aşamaları (risk ve hasar azaltma aşaması, hazırlık aşaması) aşaması, müdahale aşaması ve iyileşme aşaması). Detaylı bilgi verilecektir.

SAHA ZİYARETLERİ PLANLANDI

Anlaşmayla taraflar, mutabakata varılan ortak tarihlerde teknik uzmanların katılımıyla saha ziyaretleri gerçekleştirilmesi planlandı. Saha ziyaretleri; gaz dağıtım şirketlerine ziyaretler ve tesis operasyonları hakkında bilgilendirme, afet müdahale çalışmaları hakkında bilgilendirme, afet bölgelerinde karşılaşılan sorunlar ve önlemler hakkında bilgilendirme, konutlarda gaz tüketim alanları/satışlarının incelenmesi ve afet bölgelerine ziyaretleri içerecek şekilde planlanmaktadır.

Toplantılar ve saha ziyaretleri sonrasında gerçekleştirilen çalıştaylarla nihai bir rapor hazırlanması ve ortaklaşa yürütülecek teknik çalışmaların belirli standartlara bağlanması amaçlanıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir