“Uluslararası yatırımlar ivme kazanacak” | Ekonomi haberleri


BankPozitif Başkanı Dr., Türkiye'nin Ekim 2021'den bu yana bulunduğu Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden Haziran ayı sonunda çıkarılmasının kesin olduğunu söyledi. Erkan Kork, “Gri listeden çıkışla birlikte uluslararası yatırımlar hızlanacak” dedi.

Türkiye'nin gri listeden çıkışının 23-28 Haziran tarihleri ​​arasında Singapur'da yapılacak FATF Genel Kurulu sonrasında kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Uzmanlara göre, Türkiye'nin listeden çıkarılması hem Türk lirası varlıklara hem de ülkeye uzun vadeli yatırım girişine olumlu yansıyacak. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan BankPozitif Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Kork, Türkiye'nin listeden çıkmak için yoğun çaba gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi yönetimine güçlü desteği var. Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'in liderliğinde önemli reformlar hayata geçirildi ve tüm kriterler karşılandı. Tabiri caizse artık ortada olanın açıklanmasını bekliyoruz. “Gri listeden çıkmak ülkemize her açıdan rahatlık sağlayacaktır” dedi.

“DOĞRUDAN YATIRIMLARA OLUMLU YANSIYACAK”

Öncü göstergelerin iyileşmesiyle birlikte Haziran ayından itibaren Türkiye ekonomisinin farklı bir tabloya bürüneceğini vurgulayan Dr. Erkan Kork, gri listeden çıkışla birlikte dış ilginin artacağını belirterek, şunları söyledi: “Özellikle bazı büyük yatırımcıların bunu beklediğini biliyorum. işlem. Bu farkındalık sonrasında ülkemize hem para girişinin hem de uluslararası doğrudan yatırımların artacağını düşünüyorum. Türkiye'nin risk primini gösteren CDS ise Şubat 2020'den bu yana en düşük seviye olan 268 baz puana geriledi. Derecelendirme kuruluşları notlarını yükseltmeye devam ediyor. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ve ekibi, enflasyonla mücadelenin başlatılması için acilen çalışıyor. Bu kararlı tavrımızla Haziran ayından itibaren enflasyondaki düşüş sürecinin hızla ilerlediğini göreceğiz. Ekonomimize olan güvenin artması ve finansal istikrarın güçlenmesi doğrudan yatırımlara da olumlu yansıyacaktır” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir