Uzmanın ismi tarih verdi: Sürücüsüz taksilerin en az 5 yıla ihtiyacı var


Tesla'nın sürücüsüz taksi planına değinen otomobil üreticisinin eş başkanı Xpeng, bu tür araç filolarının tam kapasiteyle hizmete girmesinin en az 5 yıl alacağını söyledi.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Xpeng'in başkan yardımcısı ve eş başkanı Brian Gu, sürücüsüz taksilerin yollara çıkmasının en az beş yıl alacağını söyledi. CNBC News'e göre Gu, bu öngörüyü Elon Musk'un Tesla şirketinin sürücüsüz taksi ağlarını genişletmek için yapay zekaya yatırım yaptıklarını söyleyen açıklamalarına yanıt olarak yaptı. Tesla patronu Elon Musk, bu ayın başlarında sürücüsüz taksi modellerinin ağustos ayında tanıtılacağını açıklamış, önceki gün ise Tesla tarafından işletilen robotaksi selamlama uygulamasını devreye alacaklarını duyurmuştu.

Gu, robotaksi adı verilen sürücüsüz taksiler hakkında şunları söyledi: “Tam bir ticari operasyona geçmeden önce 5 yıldan fazla zaman geçeceğini düşünüyorum. Şu anda bu, satışları başlatırken ve planlarken düşündüğümüz bir şey değil.” Şirketinin otonom sürüş yazılımı üzerinde de çalıştığını söyleyen Gu, “Çok sayıda test yapılacağını düşünüyorum.”

Gu'nun açıklamalarına rağmen Çinli şirketler de Tesla gibi sürücüsüz taksi uygulamalarını test ediyor. Baidu gibi Çinli teknoloji şirketleri, Çin'in bazı bölgelerindeki yerel makamlardan tamamen sürücüsüz taksiler için izin aldı. Bu alanlar Pekin'in bir banliyösünü ve Wuhan'ın bazı kısımlarını içermektedir.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir