Yerli kripto borsaları yılda 5 milyar TL kazanıyor

Anadolu Ajansı muhabirinin TBMM'de görüşülen kripto yasa taslağı komisyonunda elde ettiği bilgilere göre, tasarı kapsamında Türkiye'deki kripto ekonomilere etki ve tepki analizleri yapıldı. Yeni tasarı, detayların hak ve menfaatlerini korumayı ve kripto varlıklarını ekosistemini düzenlemeyi amaçlıyor.

AA muhabirinin haberine gore etki analizinde, kripto varlığının yayılmasının üzerindeki yayılma, zamanla kaldıraçlı satış işlemleri (foreks) için yapılan düzenlemelere benzer etkiler yaratabileceği öngörülüyor. Foreks işlemlerinin 2011'de Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) devredilmesindeki temel politika, değişim arasında popüler olan bir finansal sistemin düzenlenmesi üzerine kurulmuştu.

Kripto yasasının merkezi yönetim bütçesine doğrudan bir mali yük getirmediği, ancak SPK denetimindeki kurum ve piyasalara yeni bir alan eklenmesiyle birlikte bilişim bilgilerinin başta olmak üzere kişisel ihtiyaçların artmasının beklenmediği belirtiliyor. Bu durum, mali bir etki yaratabilir.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının durumu ne olacak?

Teklifte, SPK'ye başvuruda bulunan kripto varlık hizmet sağlayıcılarına faaliyet izni ve yetki belgesinin verileceği belirtiliyor. 2024 yıl önce kurumlardan tahsil edilen yetki belgesinde harcın 749 bin 533,30 lira olduğu belirlendi. İlk aşamada 10 ila 20 platformun yetkilendirilmesi ve ilaveten 5 ila 10 bankanın saklama lisansının alınması bekleniyor. Al emin 11 milyon 243 bin lira ila 22 milyon 486 bin lira arasında bir kamu geliri elden kesilmesi öngörülmektedir.

Teklifin yasalaşmasıyla platformlarda gerçekleştirilecek tüm transfer işlemlerinin kayıt iznini imzalamak için şeffaflık sağlanacak ve kayıt dışılığın düşürülmesi hedefle niyor. Mevcut durumda kripto varlıkların alım satım platformlarında yaklaşık 7 milyar dolar varlığının saklandığı belirtildi.

Kripto varlıklarındaki platformlardaki riski belirlemek amacıyla, dünyada en yüksek kapitalizasyona sahip olan üç kripto varlığın (Bitcoin, Ethereum ve Tether) platformların portföyündeki nowanı incelendi. Bu programlamada, 10 platformun toplam kripto varlıklarının yüzde 29,6'sının bu üç varlıktan oluştuğu görüldü.

Kripto Borsaları ne kadar kazanıyor?

Anadolu Ajansı muhabirlerinin katıldığına göre Türkiye'de gösterilen faaliyet yerli kripto para alımı-satım platformlarının gelirleri dudakları uçuklatıyor. Muhabirin haberine göre kripto yasasının etki-tepki analizinde çanta gelirlerine ilişkin sonuçlar yer verildi:

“2023 yılı için platformların faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin toplamı yaklaşık 5 milyar liradır, 100 milyon liralık bir gelir etkisi öngörülmektedir.”

Tabloya göre Türkiye'deki en satın alınan üç kripto Borsasının sakladığı varlıkların toplam değeri yaklaşık 7 milyar dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir