Yüksek çözünürlüklü metaveri ve NFT görüntüleri nasıl elde edilir

Muhtemelen, renkli, neredeyse karikatür benzeri görseller biçimindeki takas edilemeyen tokenlara (NFT'ler) yönelik çılgınlığı zaten duymuşsunuzdur. Ve Metaverse'yi düşündüğünüzde zaten avatarınız aracılığıyla görülen parlak bir sanal dünyayı görüyorsunuz.

NFT'lerden bahsederken çoğu kişinin aklına Bored Ape Yacht Club veya ünlü CryptoPunk'lar gelir. Ama hepimizin bilmek istediği şey şu: Metaverse'nin fotoğrafları nasıl alınır? Ya da belki NFT görüntülerinin nasıl alınacağını merak ediyorsunuzdur? İşte sanal yaşamınızı nasıl renklendireceğiniz.

Metaverse görüntüleri satın almak, indirmek veya oluşturmak mı istiyorsunuz?

Öncelikle renkli görselleri indirmek mi yoksa kendiniz oluşturmak mı istediğinize karar vermeniz gerekir. Kolay kısımla başlayalım: sanal bir yaşam tarzı için grafikleri indirmek. Platformunuz için görseller veya 4K çözünürlükte şık bir metaverse duvar kağıdı düşünün.

Ücretsiz meta veri deposu görsellerini indirin

Oluşturmak istemediğinizde ancak meta veri ortamına dalmak istediğinizde, başkası tarafından oluşturulan meta veri deposu görüntülerini kullanabilirsiniz. Elbette yasal sınırlamalar var, çünkü eğer bir sanat eseri başkasının kanını, teri ve gözyaşını içeriyorsa onu alıp kendin olarak adlandırmak ne ahlaki ne de hukuki açıdan doğru olmaz.

İhlal durumunda mali veya hukuki sonuçlardan kaçınmak istiyorsanız uymanız gereken bazı lisanslar vardır. Meta veri deposundaki fotoğrafları veya grafikleri ücretsiz olarak kullanmak istediğinizde, kamuya açık alanda bulunan ve Creative Commons (CC) lisansına sahip olanları aramalısınız.

Uygulama ayrıntıları ülkeden ülkeye farklılık gösterir çünkü sanat eseri bir ülkede telif hakkıyla korunuyorken başka bir ülkede kamu malı olabilir. Örneğin, Avustralya'da telif hakkı yasaları parlamento tarafından uygulanır, ancak Hollanda'da telif hakkı Hollanda telif hakkı yasasına tabidir.

Görselleri uygun bir lisansla güvenle kullanabilmeniz için güvenilir kaynaklar aramak önemlidir. Bu kaynaklardan bazıları FreeImages, Wikipedia Commons, Google LIFE photo, Adobe Stock, Pixabay, Pexels ve Unsplash'tır.

Bazen platformlar ücretsiz meta veri görüntüleri ve NFT'ler sunar, ancak bunlar aslında yanlış lisanslanmıştır. Lisanslarınıza çok dikkat etseniz bile yine de sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kendini korumak isteyenler için iki seçenek var:

  • Görüntü haklarını satın alın
  • Kendi NFT görsellerinizi ve meta veri deposu fotoğraflarınızı oluşturun

Metaverse Graphics Satın Alın

Metaverse grafikleri satın almak aslında haklarınızdan emin olmanın en kolay yoludur. Bir görselin haklarını satın almak istediğinizde bütçenize dikkat etmeniz gerekir. Bu maliyetler görüntü başına bir dolardan yüzlerce dolara kadar önemli ölçüde artabilir.

Adobe platformunda bir görselin lisanslanması sürecine bir göz atalım. Arama aracını kullanarak favori görselinizi arayarak başlayın. Farklı sonuçları görmek için “meta veri deposu” ve “kullanımı ücretsiz” anahtar kelimelerini kullanın.

Resme biraz daha yakından baktığınızda aşağıda gösterildiği gibi lisanslı etiketi göreceksiniz. Ücretsiz ama lisanslı. Bu ne anlama geliyor?

Bu, bir şeyi ücretsiz olarak indirdiğinizde, en iyi niyetle bile olsa onu yanlış kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bu durumda Adobe, standart olanlardan (fotoğrafta görülen) gelişmiş ve genişletilmiş olanlara kadar farklı lisanslar gerektirir.

Standart lisans ücretsizdir ve görseller ücretsiz olarak kullanılabilir ancak ticari ürünlerde, şablonlarda veya yeniden satış amaçlı diğer ürünlerde kullanılamaz. Metaverse'deki bu premium yüksek çözünürlüklü görsellerin kopya ve görüntüleme sayısı da 500.000 ile sınırlıdır; bu, başarılı bir platform çalıştırırken zorlayıcı olabilir.

İle ilgili: Artırılmış gerçeklik nedir ve Metaevren için neden önemlidir?

Kendi Metaverse ve NFT grafiklerinizi oluşturun

Peki ya riske girip bu meta veri stok fotoğraflarını satın almak istemiyorsanız? Belki de onları yaratmak tam da aradığınız zorluktur. Kendi NFT'lerinizi, meta veri deposu profil resimlerinizi veya meta veri deposu arka plan görsellerinizi tasarlamaya başlamak istediğinizde Adobe gibi uygulamaları ve yazılım programlarını kullanabilirsiniz. Ancak sanal gerçeklik (VR) gözlükleriyle içerik oluşturmanın yolları var.

Başlamak için cihazınıza uygun uygulamayı indirmek isteyebilirsiniz. Android kullanıcıları Photo Sphere'i ücretsiz olarak kullanabilir ve iOS kullanıcıları Splash'ı ücretsiz olarak indirebilir. Her iki uygulama da sanal gerçeklik çılgınlığına katılabilmeniz için 360 derecelik videolar veya fotoğraflar oluşturmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

İle ilgili: Forbes tarafından NFT ticari lisanslarını veren en iyi meta veri dizilerinden biri olarak tanınan proje

Metaverse grafiklerini kendiniz oluşturmaya yönelik araçlar

Bazı tasarım yazılımlarıyla istediğiniz türde grafikleri ve hatta NFT görsellerini oluşturabilirsiniz. Uyuyan bir kediyi boyamak ile parlak ve renkli bir fütüristik dünyada rastgele bir avatar yaratmak arasında hiçbir fark yoktur. Bu başka bir tarz ama teknikler aynı.

3D çizim yapmak istiyorsanız bu farklı bir hikaye. Daha ilgi çekici hikaye anlatımı için yapılmış daha özel yazılımları da kullanabilirsiniz. Adobe'nin Aero'su gibi sanal gerçeklik ve ayrıca artırılmış gerçeklik için birçok araç mevcuttur. Bu araçla “fiziksel ve dijital deneyimler arasındaki çizgileri bulanıklaştırabilirsiniz”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir