AJet ilk uçuşunu gerçekleştirdi | Ekonomi haberleri


Türk Hava Yolları'nın 104 uçakla kurulan yeni markası AJet, Ankara'dan İstanbul'a ilk uçuşunu özel uçuşla gerçekleştirdi. Uçuş öncesi düzenlenen tanıtım programında konuşan Türk Hava Yolları Başkanı Ahmet Bolat, şunları söyledi: “AJet'imiz 2024 yılında 104 uçak ve 24 milyon yolcu bütçesiyle faaliyete başlayacak. 1,8 milyar dolar gelir elde edeceğiz. 2028'de, Uçak sayısını 200'e çıkarmaya çalışacağız. Gelirimiz 4,1 milyar dolar.” Milyarlarca dolar olacak. Bugün “Yeniden Merhaba Ankara” derken Aje

Türk Hava Yolları'nın (THY) markası AnadoluJet, THY'nin iştiraki olarak kurulan AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi adı altında 104 uçakla faaliyete başlıyor. AJet, Airbus A321 Neo tipi VF2025 uçuş numaralı uçağıyla dün saat 22.00'de Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan özel seferle havalandı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na indi. Uçuşun ardından kurdele kesildi. AJet'in tanıtım uçuşu öncesinde Ankara'da bir otelde iftar programı düzenlendi. Programa Ankara Valisi Vasip Şahin, Türk Hava Yolları Başkanı Ahmet Bolat ve Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Fatmanur Altun, AJet Genel Müdürü Kerem Sarp, Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.

“ANKARA'YA 5 MİLYON TURİSTİN GELMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

Programda konuşan Türk Hava Yolları Başkanı Ömer Bolat, “Anadolujet, Ankara'yı ülkenin çeşitli yerlerine bağlıyor. Peki şimdi ne değişiyor? Ajet'imiz 2024 yılında 104 uçak ve 24 milyon yolcu bütçesiyle başlayacak. Gelirimiz 1,8 milyar dolar. 2028'de uçak sayımızı 200'e çıkarmaya çalışacağız. Gelirimiz 4,1 milyar dolar olacak. Bugün “Yeniden merhaba Ankara” derken, AJet ülkemizin kapılarını sonuna kadar açacak. Hem Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan hem de Ankara'dan dünyaya. 2024 yaz tarifemize Ankara'yı da dahil edeceğiz. Avrupa, Ortadoğu ve Anadolu'yu 22 ülke, 31 şehir ve 137 haftalık frekansta birbirine bağlayacağız. 2028'de bu sayı 34 olacak ülkeler, “50 şehir ve 300 frekans. Elbette Türk Hava Yolları kendimize koyduğumuz 10 yıllık hedeflere 5 yılda ulaşacak. Çok şey başardık. Burada 2028 hedeflerimize daha kısa sürede ulaşabileceğimizi umuyoruz. Bunun için güçlü bir ekosistem oluşturmamız gerekiyor; bugün Hizmet İhracatçıları Birliği yönetim kurulu üyeleri aramızda, onlarla ülkemizi dünyaya, Ankara'yı dünyaya nasıl bağlayabiliriz diye konuşacağız. Ülkemizde UNESCO'nun kültürel miras listesinde yer alan 21 tarihi eserimiz bulunmaktadır. Almanya'da bu sayı 50'yi geçiyor. Fransa'da 50'nin, Amerika'da 30'un üzerinde. Ancak geçici miras listesinde 90'dan fazla yerimiz var. Ankara'yı ele aldığımızda UNESCO miras listesinde iki yer var. AJet olarak Ankara'da güçlü bir ekosistem oluşturarak Ankara'ya gelen turist sayısını 5 yılda 5 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amaçla otelciler, tur operatörleri ve acentalarla birlikte çalışacağız” dedi.

“ÜÇÜNCÜ ORTAĞIMIZ DİZİ VE SİNEMA SEKTÖRÜ OLACAK”

Bolat, şunları söyledi: “AJet olarak yurt dışından Ankara'ya gelen insanlara aileleriyle geldiklerinde çeşitli paketler getireceğiz ve özel paketler sunacağız. Geçen yıl İstanbul'a 20 milyondan fazla turist geldi. Bu rakama önümüzdeki dönemde ulaşabileceğimize inanıyoruz. Ankara da var. Yurt dışından Türkiye'ye 310 bin öğrenci geliyor. Ankara'nın da belli bir payı var. Bu öğrencilerin ailelerine yönelik programlar yapacağız. Yani 5 milyon turisti, 5 milyar doları Türkiye'ye getirecek programlar yapacağız. 2028 yılında Ankara. İstanbul'un en önemli turistik noktalarından biri Kız Kulesi. 1960'lı yıllardan kalma 3 otobüs dolusu Meksikalı turist Üsküdar'daki Kız Kulesi'nin önünde iniyor. Onlara simit ve çay ikram ediliyor ve yemek yerken Kız Kulesi'ne bakıyorlar, bu ritüel nasıl ortaya çıktı, Türk dizilerinde böyle bir sahne geçiyor, Meksika'dan gelen turistler de o sahneden dolayı bunu yapıyor. . Bugün 450 milyon Güney Amerikalı Türk dizilerini izliyor. EBO kanalında en çok izlenen 10 programın 9'u Türk dizileridir. El Clasico maçı oynanıyor, dizilerimiz 1 numarada, El Clacico ise 3 numarada. Üçüncü ortağımız ise dizi sektörü olacak. Buradaki arkadaşlarımızla birlikte Youtuber'larla çalışarak Ankara'yı dünyaya tanıtacağız. Ankara'nın dünyaya tanıtılmasına yardımcı olacağız” dedi.

“OPERASYON 31 MART'TA BAŞLAYACAK”

AnadoluJet'in izinlerinin büyük çoğunluğunu aldık. 30-31 Mart gecesi tamamen Ajet operasyonuyla faaliyetlerine başlayacak olan şirketimiz, şu anda yedinci uçağımızın mülkiyetini alıyor. Kiraladığımız tüm yeni nesil uçaklar Ajet boya ile gelecektir.

MÜŞTERİ ODAKLI MARKA

AJet Genel Müdürü Kerem Sarp, AJet'in sadece adını değiştirmediğini, aynı zamanda THY'nin güçlü mirası üzerine inşa edilmiş, yenilikçi, müşteri odaklı, kendi yolunu çizen bir marka olarak havacılık sektörünün önemli bir oyuncusu olmaya devam edeceğini söyledi.

“ANKARAJET'İN GÖBEK ADI OLSUN”

Tanıtım programında kutlama pastası kesilirken Ankara Valisi Vasip Şahin, “AJet'in yanına ikinci bir isim ekleyelim, o da AnkaraJet olsun. Umarım Ankara'ya katkı sağlar. Hayırlı olsun.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir