Apple Hindistan'da 14 milyar dolarlık iPhone kazandı


ABD'li teknoloji devi Apple, 2023 yılında Hindistan'da 14 milyar dolar değerinde iPhone üretti. ABD ile Çin arasındaki ilişkiler kötüleşirken Apple, Vietnam ve Hindistan gibi ülkelerdeki üretimini genişletti.

Hurriyet.com.tr / Ekonomik hizmet

Apple'ın 2023 yılında iPhone'larının yaklaşık yüzde 14'ünü Hindistan'da üreteceği tahmin ediliyor. Bloomberg'in yayınladığı rapora göre bu rakam, 14 milyar dolar civarında bir iPhone üretimine karşılık geliyor. Bu ülkede üretim geçen yıl iki katına çıktı. Rapora göre 2023 yılında üretilen tüm iPhone'ların yüzde 67'si Tayvanlı Foxconn tarafından üretilirken, üretimin yüzde 17'si Tayvanlı Pegatron, geri kalanı ise Wistron tarafından üretildi.

Haziran 2023'te Apple CEO'su Tim Cook ve diğer teknoloji yöneticileri, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Toplantının ardından Cook, CNBC'ye Hindistan'ın büyük bir fırsatı temsil ettiğini söyledi. Apple geçen yıl ülkedeki ilk perakende mağazalarını açtı.

Çin, Apple için hayati bir pazar olmayı sürdürüyor ancak satışlar yıla inişli çıkışlı bir başlangıç ​​yaptı. Mart ayında yayınlanan bir rapor, Çin'deki iPhone satışlarının 2024'ün ilk altı haftasında %24 düştüğünü ortaya çıkardı. Raporda, Apple'ın Huawei gibi diğer akıllı telefon satıcılarıyla ciddi bir rekabetle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir