Bakan Işıkhan: 2,5 ayda 100 bin kadına iş imkanı sağladık

Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Vedat Işıkhan, “9 Şubat'ta başlattığımız İş Pozitif ile yaklaşık 2,5 ayda 100 binin üzerinde kadına istihdam sağladık” dedi.

Bakan Işıkhan, Samsun'da “Milli Savunmadan Milli Kalkınmaya Türk Yüzyılının Kadınları” ve “Yüzyılın Kadın İstihdamı” konulu tanıtım programlarına katıldı. Bakan Işıkhan, Ömer Halisdemir toplantı salonunda ilk kez düzenlenen İş Pozitif Kadın İstihdamı Fuarı'nın açılışını yaptı. Bakan Vedat Işıkhan'ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Milletvekili Ersan Aksu, Samsun Valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile girişimciler de katıldı. Bakan Işıkhan, “Kadın istihdamı, Türkiye olarak 21 yıldır hassasiyetle üzerinde durduğumuz önemli bir konu olup, gelecek hedef ve vizyonumuzun ana başlıkları arasında yer almaktadır.”

'2023'TE 464 BİNİN ÜZERİNDE KADIN İŞE YERLEŞTİRİLDİ'

2023 yılında 464 binden fazla kadının işgücüne dahil edildiğini belirten Bakan Işıkhan, şunları söyledi: “Son 21 yılın rakamlarına baktığımızda, istihdam ettiğimiz 13 milyonu aşkın vatandaşımızın 4 milyondan fazlası istihdama dahil oluyor. İş – Kur kadındır. Kurumumuz İş-Kur'un son 21 yılda aktif işgücü programlarından yararlanan vatandaş sayısına bir kez daha baktığımızda yaklaşık 5 milyon insanımızın 2,5 milyonunun kadın olduğunu görüyoruz. İş-Kur aracılığıyla yalnızca 2023 yılında 464 binin üzerinde kadına istihdam sağladık. Eğitim, özellikle nitelikli işgücünün arttırılması açısından hayati önem taşıyor. Bu nedenle kadın istihdamı konusu projelerimizin ve politikalarımızın merkezinde yer alan önemli bir konudur” dedi.

“KADINI ÇALIŞMA HAYATINA GİRİŞİNİN HER AŞAMASINDA DESTEKLİYORUZ”

Kadınları çalışma hayatına girmenin her aşamasında desteklediklerini belirten Bakan Işıkhan, şunları söyledi: “9 Şubat'ta başlattığımız İş Pozitif ile yaklaşık 2,5 ayda 100 binin üzerinde kadına istihdam sağladık. Bu sayıyı her geçen gün artırmaya devam ediyoruz. İş Pozitif olarak hedefimiz, teknolojik çağın gereklerine uygun olarak iş arayanlarla işverenler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve özellikle kayıtlı kadın istihdamında önemli ilerlemeler sağlamaktır. Kadınlara sağlanan pozitif ayrımcılığın ülkemizin ve milletimizin geleceğine sağlanan pozitif ayrımcılık olduğunu biliyoruz. Bu anlayışla; Kadınları kariyer danışmanlığından sosyal güvenliğe kadar çalışma hayatına girmelerinin her aşamasında destekliyoruz. “Elbette bildiğiniz gibi kayıt dışılık çalışma hayatındaki en büyük sorunlarımızdan biri” dedi.

“BİRÇOK ÜLKEDE İNSANLAR HASTALANMAKTAN KORKUYOR”

Avrupa ve Amerika'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkede işçilerin de hastalanmaktan korktuğunu vurgulayan Bakan Işıkhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kayıt dışı çalışma hem halkımızın hem de ülkemizin geleceği açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bugün dünya çapında takdir edilen bir sosyal güvenlik sistemine sahibiz. Avrupa ve Amerika dahil dünyanın pek çok ülkesinde insanlar artık hastalanmaktan da korkuyor. Nereden? Çünkü gönül rahatlığıyla güvenebilecekleri bir sosyal güvenceleri yok. Sosyal güvenlik hizmetlerinin sürdürülebilirliği konusunda birçok ülke ciddi mali krizler yaşamaktadır. Mevcut sigortaları için; Ciddi ödemeler yapmaları gerekiyor. Maalesef bir sağlık sorunu yaşadıklarında tek kuruş ödemeden tedavi alabilecekleri bir refah devletini anlamıyorlar. Ancak günümüzde Türkiye'nin hangi şehrine giderseniz gidin, sadece TC kimlik kartınızla istediğiniz sağlık hizmetini kolaylıkla alabilirsiniz. Ayrıca bu hizmet; Her şehirde 5 yıldızlı otel konforunu inşa ettik; Son teknolojik ürün ve cihazlarla donatılmış hastanelerimizde yaptırabilirsiniz. Bütün bunları sosyal güvenlik reformuyla başardık. Bu sistemin sürdürülebilir çalışmasını sağlamanın en önemli yollarından biri çalışan ve üreten tüm vatandaşların yasal olarak sisteme dahil edildiği sosyal güvenlik sürecidir. Bu nedenle kayıtlı istihdam hepimiz için çok önemli. Kadınların işgücüne katılımı, işgücü piyasasının genişletilmesine ve verimliliğin artırılmasına yardımcı olacağı gibi, sosyal güvenlik sistemimizin daha da geliştirilmesine de katkıda bulunacaktır. Ayrıca kadın istihdamı; Sürdürülebilir bir ekonomi yaratmanın yanı sıra toplumsal uyum ve katılımı da beraberinde getirecektir. Bu noktada amacımız; Bu alanda daha fazla politika geliştirilmesi. “Ülkemizin kalkınmasında en önemli gücün kadınların olacağına inanıyorum.”

Yüzyılın kadın istihdamına ulaşmayı hedeflediklerini belirten Bakan Işıkhan, şöyle konuştu: “Samsun'un kahraman kadınları bunu çok iyi biliyor; Kurtuluş Savaşı sırasında kadınlar büyük fedakarlıklar yaparak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda önemli rol oynadılar. Kurtuluş Savaşı sonrasında ülkemizin en zor anlarında çalışarak, üreterek toparlanma sürecimize destek oldular. Bugün, aynı güçle çalışarak, üreterek sosyal ve ekonomik kalkınmamıza katkıda bulunan kadın gazilerimizle birlikte Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını kutluyor; İnşallah Türkiye yüzyılını gerçekleştireceğiz. Yüzyılın kadın mesleğini, Türk yüzyılının kadınlarını milli savunmadan milli kalkınmaya gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz bu projeye bu yüzden adını verdik. Projemizin başta üreten tüm kadınlar olmak üzere çalışma hayatımıza, ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. “Kadına verdiği değerle 21 yıldır kadınların hukuki, sosyal ve ekonomik özgürlük mücadelesine sahip çıkan Cumhurbaşkanımız, Önderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Emine Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Işıkhan, en çok kadın istihdam eden firmalara plaket takdim etti. Daha sonra kadın girişimcilerin düzenlediği İş Pozitif kadın istihdamı fuarını ziyaret etti.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir