Bakan Uraloğlu açıkladı: Karayollarında serbest geçiş sistemi genişletilecek


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Artık hepimiz için en kıymetli şey; yani hiçbirimiz bir yerde beklemek istemiyoruz. Büyük şehirlerde uygulamaya koyduğumuz serbest geçişi yakında ülke genelinde hayata geçireceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Hacettepe Üniversitesi Beytepe yerleşkesinde düzenlenen “Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri (IUS) Zirvesi”ne katıldı. Akıllı ulaşım sistemlerinin ulaştırma sektöründe teknolojik dönüşümün en önemli destekleyici unsurlarından biri olduğunu söyleyen Uraloğlu, şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi akıllı ulaşım sistemleri, daha güvenli, daha konforlu ulaşımı sağlayan, bilgi teknolojilerine ve iletişime dayalı sistemler bütünüdür. ulaşım, enerji verimli ulaşım ve ulaşım ağlarının etkin yönetimi ile sistem, ulaşım altyapısının optimizasyonuna, kullanıcılara yönelik ulaşım hizmetlerinin kalitesinin iyileştirilmesine ve çevre dostu ulaşım seçeneklerinin sunulmasına katkıda bulunmaktadır. Her alanda olduğu gibi akıllı ulaşım sistemleri de belli bir politika ve strateji çerçevesinde hayata geçiriliyor, gerekli düzenlemeler yapılıyor ve bu alandaki gelişmeler takip ediliyor. Bakanlık olarak akıllı ulaşım sistemleri ulusal stratejisine ilişkin belge ve eylem hazırlıyoruz. Yaptığımız işi planlıyoruz. Bu alandaki politika ve stratejilerimizi belirliyor, atılacak adımları öneriyoruz. Akıllı ulaşım sistemleri alanındaki temel sorumluluğumuz ve misyonumuz, tüm ulaşım modlarıyla entegre, güncel teknolojileri kullanan, verimli, güvenli, etkili, yenilikçi, dinamik, çevre dostu, katma değerli ve sürdürülebilir bir akıllı ulaşım ağı oluşturmaktır. Ülkemizde taşımacılıkta yerli ve milli kaynaklardan faydalanılmaktadır. “Bu alandaki stratejilerimizi belirlerken ileri ve yenilikçi teknolojilerle insan ve çevre odaklı ulaşım sağlama vizyonuna odaklandık” dedi.

“AUS MİMARİSİNDEKİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARIMIZI TAMAMladık”

Türkiye'nin akıllı ulaşım sistemleriyle tanışmasının ilk olarak elektronik ücret toplama sistemleriyle başladığını belirten Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “OGS (otomatik geçiş sistemi) ilk kez 1999 yılında karayolları ve köprülerde uygulanmaya başlandı. Ardından sürücülerin yanlarında taşıyabilecekleri elektronik kartlar kullanılmaya başlandı. ve elektronik kartlarla ödeme yapılmasına olanak sağlayan ödeme sistemleri 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren “Kartlı Geçiş Sistemi” dediğimiz KGS sistemi tamamen kaldırılmış olup, Hızlı Geçiş süresi sistemine geçmiş bulunmaktayız, dolayısıyla hiçbiri Tek bir yerde beklemek istiyoruz. Bu nedenle büyük şehirlerde uyguladığımız ücretsiz geçiş sistemini planlama, tanımlama, yayılım ve entegrasyon çerçevesinde ülke geneline yaymayı umuyoruz. Bu vesileyle ülkemizde akıllı ulaşım sistemleri geliştirme çalışmalarımızı tamamladığımızı belirtmek isterim. Ülkemizin milli ATS mimarisini oluşturma sürecinde dünya literatürünü ve iyi uygulama örneklerini inceleyerek ülkemizin güncel ihtiyaçlarını ve gelecek beklentilerini dikkate aldık. İTS mimarisinin yerelleştirilmesi ve özelleştirilmesi ile ilgili hizmet paketlerini de belirledik. Ulusal ITS mimarisinin mimari katmanlarını, hizmet paketlerini ve mimari yazılım araçlarını içeren ulusal bir ITS platformunu yakın zamanda kamuoyunun kullanımına sunacağız. Söz konusu platformda aynı zamanda ITS sektörüne ait ulusal ve uluslararası proje, düzenleme, çalışma ve etkinlikler de yer alacak. Bu çalışmalarımızla ITS uygulamalarının ülkemizde yaygınlaştırılmasında kullanılacak standartları ve iletişim çözümlerini belirledik. “Coğrafi koşullar nedeniyle mevcut haberleşme imkanlarının uygun olmadığı durumlarda İTS sistemlerinin uydu üzerinden birbirleriyle haberleşebilmesini sağladık” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir