Bakan Uraloğlu duyurdu: Akıllı yollar geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yollarda güvenliği en üst düzeye çıkarmak için akıllı ulaşım sistemleri projesini İstanbul'da başlatacaklarını söyledi. Uraloğlu, kaza riskini en aza indirecek projenin 2025 yılı sonuna kadar tamamlanacağını ve ardından tüm ülkeye yaygınlaştırılacağını vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'yi doğu-batı, kuzey-güney demeden üst düzey bir karayolu ağıyla çevrelediklerini belirterek, bölünmüş yolların yapımına büyük önem verdiklerini söyledi. sokaklar ve otoyollar. . 2002 yılında sadece 6 ilin bölünmüş yollarla birbirine bağlandığını hatırlatan Uraloğlu, bu sayının şu anda 77'ye çıktığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Şu anda bölünmüş yollarımız dört bir yana giden trafiğin yüzde 83'üne hizmet edebilir hale geldi. Karayollarımıza yaptığımız yatırımlar sayesinde 100 milyon “Araç-kilometre başına ölüm sayısında yüzde 81 oranında azalma sağladık. Ama biz bununla yetinmiyoruz, yollarımızı akıllı ulaşım sistemleriyle donatarak yol güvenliğini maksimuma çıkarıyoruz. Akıllı ulaşım sistemleriyle hayat kurtarıyoruz” dedi.

K-AUS MERKEZİ YAZILIM PLATFORMU DEVREYE ALINACAK

Uraloğlu, otoyol altyapısı yapımında teknolojik gelişmeleri ve küresel trendleri dikkate aldığını vurgulayarak, akıllı ve otonom teknolojilerle hızlı ve güvenli yol altyapısını oluşturduğunu vurguladı. Otonom araç sürüş sistemleri için yeni geliştirilen altyapıları hazırlamaya devam ettiklerini vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Ulaşımda 'aklın yolu' dediğimiz akıllı ulaşım sistemleriyle yollarımızı donatmaya devam ederken hepsinin milli olmasına özen gösteriyoruz. ve yerel Kooperatif ve akıllı ulaşım Sistemleri için Merkezi Yazılım Platformu (K-AUS) geliştirme projesine başladık. Proje kapsamında Türkiye'nin e-devlet altyapısını oluşturan Türksat A.Ş., K-AUS yazılım platformunu geliştirecek. yerli ve milli kaynaklar.Çalışma süresi 24 ay, bakım süresi 12 ay olarak belirlendi.3 ayrı başlıkta tasarladığımız sistem kapsamında ilk olarak K-AUS Test ve Uygulama Koridorunu İstanbul'da başlatacağız. Pilot bölge olarak Antalya'yı seçtik. Kurulacak tüm sistemlerin yazılımı Karayolları Genel Müdürlüğü Ana ATS Merkezi'nde olacak. “Altyapısını oluşturacak akıllı ulaşım sistemleri Platformu ve Mobil Uygulamasının çekirdek yazılımını devreye alacağız.”

'KAZA RİSKİ EN AZA İNDİRİLECEK'

Uraloğlu, akıllı ulaşım sistemleri çerçevesinde öncelikle fiber optik internet altyapısının yanı sıra enerji, hafriyat, kablo ve ekipmanların, ardından merkezi ve bölgesel sistem ekipman ve kontrol odalarının inşa edileceğini anlattı. Akıllı yol uygulamaları kapsamındaki bir diğer çalışmanın da dijital tabelalar, değişken trafik işaretleri ve hava durumu bilgi istasyonları olduğunu anlatan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Ayrıca akıllı yol uygulamaları kapsamında sinyalizasyon sistemleri, kameralar, araç sensör sistemleri, simülasyon, Merkezi IoT (Nesnelerin İnterneti) platformu da kurulacak, ayrıca iş zekası ve karar destek sistemleri, entegrasyonlar ve Karayolları Mobil uygulamaları, ayrıca akıllı yollarımızı kullanan araçların araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim altyapısı kurulacak. Bu sistem kurulacak. “Akıllı yollarımızı kullanan araçlar, hayata geçirildiğinde diğer araçlarla ve yolun kendisi ile iletişim kuracak ve kaza riski minimuma inecek” dedi.

Tatil öncesi yeni altın rekoru

“Gelecek yılın sonuna kadar tamamlanacak”

Uraloğlu, Hasdal-İstanbul Havalimanı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kontrol Merkezi, Antalya-Kemer Yolu ve Antalya-Ankara Yolu üzerinde 30 kilometrelik K-AUS test ve uygulama koridorunu inşa edeceğini söyledi. Uraloğlu, projeyle geleneksel ITS sistemlerinden elde edilen verilerin araç içi birimlere iletileceğini, araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim sağlanacağını açıkladı. Söz konusu projeyle trafiğin etkin ve verimli kullanılmasını ve kazaların önlenmesini amaçladıklarını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “K-AUS kapsamında yol üniteleri, araç üstü üniteler, çeşitli trafik sensörleri gibi birçok altyapı sistemi yer alıyor. Araçlara plaka tanıma sistemleri, kameralar, fiber optik kablolar yerleştirilecek.K-AUS uygulamalarıyla akıllı ulaşım ekosisteminin temel unsurları olan araç-altyapı-merkez iş birliği geliştirilerek karayolu taşımacılığında kapasite ve performans artırılacak. Karayollarının etkin kullanılmasıyla ulaşımın hareketliliği ve sürdürülebilirliği sağlanacak, yol güvenliği artacak. 2025 yılı sonunda tamamlanmasını beklediğimiz projenin bakım aşaması da tamamlanacak. 12 ay sürer. Projeyle yerli ve milli yazılımlarla donatılmış, kendi akıllı ulaşım sistemlerimize sahip olacağız” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir