Güney Kore yapay zekaya 7 milyar dolar yatırım yapacak


Güney Kore, 2027 yılına kadar yapay zeka teknolojilerine 7 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol Salı günü yaptığı açıklamada, ülkenin en ileri yarı iletkenlerde küresel bir lider olmak amacıyla 2027 yılına kadar yapay zekaya yaklaşık 7 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Ülke, yapay zeka teknolojilerinde kullanılan çipleri üreten ve dünyanın önde gelen bellek çipi üreticileri arasında yer alan Samsung ve SK Hynix'e ev sahipliği yapıyor.

Yarı iletken endüstrisi Güney Kore'nin ihracata dayalı ekonomisinin önemli bir direğidir. Yoon, yetkililerin ve teknoloji sektörü yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda, yönetiminin ülkenin yapay zeka çipleri alanında dünya lideri olmasını istediğini söyledi. Başkan Yoon'un ofisi, toplantıya Samsung, SK Hynix, teknoloji devi Naver ve AI çip girişimi SAPEON'un temsilcilerinin katıldığını duyurdu.

Yoon, “Yarı iletken sektörünün geleceğinin yapay zekaya bağlı olduğunu söylemek abartı olmaz. 2027 yılına kadar yapay zeka ve yapay zeka yarı iletken alanlarına 9,4 trilyon won (6,94 milyar dolar) yatırım yapacağız” dedi ve şunları ekledi: “Yenilikçi Yapay zeka yarı iletken şirketleri “Büyümesine yardımcı olmak için 1,4 trilyon won (1 milyar dolar) tutarında ayrı bir fon kuracağız” diye ekledi.

Güney Kore Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre yarı iletken ihracatı Mart ayında 11,7 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlar yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve Güney Kore'nin toplam ihracatının beşte birine ulaştı.

Yarı iletkenler, mutfak aletlerinden cep telefonlarına, arabalara ve silahlara kadar her şeyde kullanılan küresel ekonominin can damarıdır. ChatGPT ve diğer üretken yapay zeka ürünlerinin başarısı sayesinde, yapay zeka sistemlerini güçlendiren gelişmiş çiplere olan talep hızla arttı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir