Bakan Uraloğlu: e-Devlet'te 8 bin 200 hizmet var


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şunları söyledi: “2008 yılında E-Devlet Kapısı'nda hizmet sayısı 22 iken bugün E-Devlet Kapısı'ndan 8 bin 200 hizmet verilebiliyor. “Avrupa Komisyonu'nun 27 Eylül 2023'te yayınladığı 2023 e-Devlet Karşılaştırma Raporu'na göre ülkemiz 35 ülke arasında 10'uncu sırada yer alıyor” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TBMM Dijital Komisyonu milletvekillerine bilgi verdi. Uraloğlu, elektronik haberleşme sektöründe 19 farklı yetki alanında 455 firma tarafından 834 farklı yetki belgesi ile hizmet verildiğini belirterek, şöyle konuştu: “Elektronik haberleşme sektöründe ülkemizde sabit ve mobil genişbant internet abone sayısı 93,3'e ulaştı. milyon. Bunun yaklaşık 19,5 milyonu sabit hatlardan, geri kalan 73,5 milyonu ise mobil hatlardan geliyor. Fiber uzunluğumuz 562 bin kilometreye ulaştı ve son üç yılda yaklaşık 4,5 kat arttı. Fiber genişbant abone sayımız her yıl ortalama %20 artarak 6,7 milyona ulaştı. Bu durumda da FTTH Konseyi'ne göre ülkemiz, son yıllarda fiber abone penetrasyonundaki artış açısından Avrupa Birliği'nin 39 ülkesi arasında ikinci sırada yer alıyor. “Sabit genişbant hizmetlerinde 2013 yılında abonelerimizin yüzde 71'inin internet hızı 4 ile 10 Mbps arasındayken, bugün abonelerimizin yüzde 78'i 16 Mbps ve üzerine çıktı” dedi.

E-devlet uygulamasına ilişkin bilgi veren Bakan Uraloğlu, şunları söyledi: “2010 yılında kullanıcı sayısı 2 milyon civarında iken bugün kullanıcı sayısı 65 milyona ulaştı. Yani çocukları vb. de kattığımızda neredeyse nüfusumuzun tamamının E-Devlet Kapısı kullandığını söyleyebilirim. 2008 yılında E-Devlet Kapısı'ndaki hizmet sayısı 22 iken, bugün E-Devlet Kapısı'ndan 8.200 hizmet verilebilmektedir. Avrupa Komisyonu'nun 27 Eylül 2023 tarihinde yayınladığı 2023 e-Devlet Karşılaştırma Raporu'na göre ülkemiz 35 ülke arasında 10'uncu sırada yer almaktadır. Raporda ülkeler dört kategoride listeleniyor: kullanıcı odaklılık, şeffaflık, kilit kolaylaştırıcılar ve sınır ötesi hizmetler. E-Devlet Kapısı'nın endekste en iyi performans gösterdiği başlık Kullanıcı Odaklılık olurken, Türkiye tüm ülkeler arasında üçüncü sırada yer aldı. Türkiye, Şeffaflık ve Kilit Kolaylaştırıcılar sıralamasında altıncı sırada yer alıyor. “Sınır ötesi hizmetler başlığının alt başlıklarından biri olan sınır ötesi kullanıcı desteği alanında ülkemiz, tam 100 puan alarak Malta, Hollanda, Estonya ve Lüksemburg ile birinci sırayı paylaştı.” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir