Ethereum ETF'lerinde bu fona dikkat edin

Grayscale'in henüz faaliyete geçirmediği Ether (ETH) spot borsa yatırım fonu (ETF), ilk ayında Grayscale Bitcoin Trust'a benzer şekilde işlem görmesi durumunda günde ortalama 110 milyon dolar kaybedebilir.

27 Mayıs tarihli bir raporda Kaiko analistleri, Grayscale Bitcoin Trust'ın (GBTC) 11 Ocak'ta vadeli işlemlerden spot ETF'lere geçiş yaptığını ve yönetilen varlıklarının %23'ünün (6,5 milyar dolar) ilk ayda fondan ayrıldığını hatırlattı.

ETHE'nin yönettiği varlıklar şu anda 11 milyar dolardır. Kaiko'ya göre ETHE'nin GBTC'ye “benzer büyüklükte bir çıkışı” olsaydı bu rakam 110 milyon dolar olacaktı. Söz konusu çıkış, Coinbase borsasındaki ETH hacminin %30'una karşılık geliyor.

Grayscale'in ETHE'si son üç ayda net varlık değerine göre %26'ya varan indirimle işlem gördü. Kaiko araştırmacıları, fonun spota çevrilmesi durumunda indirimin azalması nedeniyle kârlı satışların makul olduğunu söyledi.

GBTC fonu, vadeli işlemlerden spota geçmeden önce %17'nin üzerinde bir iskonto oranına sahipti. İskonto oranının düşmesi birçok yatırımcıya kazanç getirdi.

YCharts'a göre GBTC'nin şu anda %0,03'lük bir indirim oranı var.

ETHE'nin indirimi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun Ether spot ETF'lerini ilk kez 23 Mayıs'ta onaylamasından bu yana biraz daraldı, ancak fon henüz spot ETF olarak işlem görmeye başlamadı.

YCharts verilerine göre ETHE, 1 Mayıs'ta %25 indirimdeydi ancak SEC'in spot Ether ETF'lerini onaylayacağı beklentileri nedeniyle bu rakam hızla %1,28'e düştü.

Kaynak: YCharts

Kaiko analistleri ayrıca Ocak ayı sonuna kadar GBTC çıkışlarının diğer Bitcoin ETF'lerine olan girişlerle geride kaldığını belirtti.

Kaiko, Ether ETF akışı “yakın vadede hayal kırıklığı yaratsa bile, onayın ETH için önemli etkileri olacağını ve Ether'in geçen yılki performansını etkileyen bazı yasal belirsizlikleri ortadan kaldıracağını” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir