Bakan Yumaklı'dan bal üreticilerine müjde


Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yakın zamanda açıklayacakları yeni destek modelinde gezici arıcılara, genç ve kadın arıcılara ek kovan desteği sağlayacağını duyurdu.

Dünya üzerindeki yaşamın devamlılığının sağlanmasında önemli rol oynayan arıların önemine dikkat çekmek amacıyla her yıl 20 Mayıs, Birleşmiş Milletler kararıyla 'Dünya Arı Günü' olarak kutlanıyor. Bu kapsamda Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı da Dünya Arı Günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
Türkiye'nin bal üretiminde dünyada ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Bakan Yumaklı, arıcılara 2003 yılından bu yana yardım yapıldığını söyledi.

“2002 YILINDA 74 BİN TON OLAN BAL ÜRETİMİMİZ 2023 YILINDA 115 BİN TONA YÜKSELMİŞTİR”

Sektöre 2023 yılına kadar 1,6 milyar lira destek sağlandığını vurgulayan Yumaklı, şöyle konuştu: “Verilen desteklerin etkisiyle arı kovanı sayısında, bal üretiminde ve arıcılık yapan işletmelerin sayısında büyük artış yaşandı. 2002 yılında 74 bin ton olan bal üretimimiz, 2023 yılında 115 bin tona çıktı. Bu dönemde kovan sayısını 4,1 milyondan 9,2 milyona çıkardık. Amacımız kovan sayısını artırmak, aynı zamanda her kovandan alınan balın verimini ve kalitesini artırmaktır” dedi.

Bakan Yumaklı, bakanlık olarak 5 ana eksende çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bunlar; verimlilik, kalite, sürdürülebilirlik, formalite ve sektördeki yatırımlar. Arıcılığın bu 5 ana ekseni etrafında adımlar atacağız. Bu kapsamda yeni destek modelimizde genç ve kadın gezici arıcı ve üreticilere ilave kovan desteği sağlanacak” dedi.

BAKANLIĞIN ARICILIK EYLEM PLANI

Yumaklı, iklim değişikliğinin arılar üzerindeki etkilerine ilişkin ulusal ve uluslararası çalışmaların devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“İklim değişikliğinin arılar üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla Arıcılık Eylem Planı'nın hayata geçirilmesi için çalışmalara başladık. Bunu kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektör temsilcileriyle bir araya gelerek yapacağız. Arıcılığın bölgesel ırk ve ekotiplerle geliştirilmesi, bitki örtüsünün korunması, arıcılık yönetimi, hastalık ve parazitlerle mücadele gibi konuları kapsayacak bir eylem planıyla iklim değişikliğinin arılar üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesini hedefleyeceğiz. “.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir