Bitcoin “halving” etkinliği tamamlandı | Genel Haberler

Yarılanma olayı yani Bitcoin madenciliği sonrasında verilen ödüllerin yarıya indirilmesi sona erdi.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Dijital para birimi Bitcoin'in madenciliğinden kazanılan ödüllerin yarıya indirildiği bir etkinlik olan “halving”, geçen Cuma günü tamamlandı. Bitcoin'in piyasaya sürülmesinden bu yana dördüncü kez gerçekleşen halving ile madencilerin kazandığı Bitcoin sayısı 6,25'ten 3.125'e düştü.

Coin Metrics'e göre Bitcoin'in fiyatı, etkinlik öncesinde dalgalı bir seyir izledi ve bu hafta yaklaşık %4 düşüşle 64.100 dolar civarında işlem gördü.

YARILANMA OLAYI NEDİR?

Yarılanma, yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen, önceden planlanmış bir olay olarak tanımlanıyor. Madenciler, blok zincirindeki karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için yüksek işlemcilere sahip özel bilgisayarlardan oluşan filoları kullanıyor. Bu bulmacalar tamamlandıktan sonra madenciler ödül olarak bir Bitcoin kazanıyor.

Dört yılda bir gerçekleşen yarılanma olayı ödül miktarını yarı yarıya azaltır. Madencilik ödülü azaldığında piyasaya giren yeni bitcoin sayısı da azalır. Bu, talebi karşılayacak madeni para arzının daha yavaş arttığı anlamına geliyor.

Sınırlı arz, Bitcoin'in temel özelliklerinden biridir. Tüm Bitcoinler çıkarıldığında piyasada yalnızca 21 milyon Bitcoin kalacak. Bugüne kadar 19,5 milyondan fazla kişi gün ışığına çıkarıldı. Geri çekilecek 1,5 milyondan az kişi kaldı.

Talep aynı kaldığı veya arzdan daha hızlı arttığı sürece, halving üretimi sınırlayacağından Bitcoin fiyatlarının artması kaçınılmazdır. Bunun dijital para biriminin enflasyonunu önleyeceği ileri sürülüyor.

YARIM ÇÖKÜŞÜNDEN SONRA BITCOIN FIYATLARI NASIL OLACAK?

Bitcoin koduna göre madencilik sürecinde işlemlerin kaydedildiği her 210 bin blokta bir yarılanma meydana geliyor. Kesin tarihi bilinmeyen yarılanmanın Cuma sonu veya Cumartesi başında gerçekleşmesi bekleniyor.

Önceki üç yarılanmanın her birinin ardından, Bitcoin'in fiyatı ilk birkaç ayda dalgalandı ve bir yıl sonra önemli ölçüde arttı. Ancak uzmanlar artış konusunda kesin olmamamız gerektiğini söylemeye devam ediyor. Kaiko'dan araştırmacı Adam Morgan McCarthy, “Yarılanmanın ne kadar önemli olduğunu henüz söyleyebilir miyiz bilmiyorum” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir