Dünyanın en büyük varlık fonundan 2024'te 107 milyar dolar kâr


Dünyanın en büyüğü olan Norveç'in ulusal varlık fonu, küresel borsalardaki toparlanmanın etkisiyle 2024 yılının ilk 3 ayını kapsayan dönemde 100 milyar doların üzerinde kar elde etti.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Norveç devletinin petrol ve gaz gelirlerinden beslenen Norveç varlık fonu, yılın ilk üç ayında 107 milyar dolar kar elde etti. Bu büyük kazanç, fonun toplam değerini Mart ayı sonunda baş döndürücü bir rakam olan 17,7 trilyon krona (1,6 trilyon dolar) ya da Norveç'in 5,5 milyon sakininin her biri için yaklaşık 291.000 dolara çıkardı.

Fonun başkan yardımcısı Trond Grande yaptığı açıklamada, “Sermaye yatırımlarımız büyük ölçüde teknoloji sektörünün etkisiyle ilk çeyrekte çok güçlü bir getiri sağladı” dedi. dedi. Fon portföyünün %72,1'ini oluşturan hisseler, faizlerin düşme ihtimali nedeniyle borsada yaşanan yükseliş nedeniyle ilk çeyrekte %9,1 getiri elde etti. Fon, dünya çapında yaklaşık 9.000 şirketteki hisseleriyle dünyanın en büyük egemen servet fonudur.

İlk çeyrekte varlıkların %26'sını oluşturan tahvil yatırımları %0,4 azaldı. Gayrimenkul ve liste dışı yenilenebilir enerji projeleri de sırasıyla %0,5 ve %11,4 düştü.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir