El Salvador Bitcoin web sitesini açtı

El Salvador, zincir içi verileri kullanarak ülkenin Bitcoin varlıklarını takip etmek için çeşitli araçlar içeren kendi rezerv kanıtı web sitesini başlattı.

El Salvador'un çevrimiçi Bitcoin hazinesi, ülkenin Bitcoin (BTC) rezervleri hakkında gerçek zamanlı veriler sağlıyor. Orta Amerika ülkesi resmi olarak mevcut değeri yaklaşık 360 milyon dolar olan 5.748 BTC'ye sahip. Bitcoin şu anda 62.700 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Web sitesine göre El Salvador, geçen hafta 438.000 doların üzerinde değerde yedi BTC satın aldı ve son 30 gün içinde 1,94 milyon dolar değerinde toplam 31 BTC satın aldı.

Kaynak Bitcoin.gob.sv

Satın alımlar, El Salvador'un hazinesine günde 1 Bitcoin ekleme hedefiyle uyumlu.

El Salvador, Eylül 2021'de Bitcoin'i yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke oldu. Hükümet, finansal katılımı teşvik etmeyi, daha verimli havale ödemelerini kolaylaştırmayı ve finansal yeniliği çekmeyi amaçlıyor.

İle ilgili: El Salvador'un Bitcoin kumbarası büyük ilgi gördü

Başkan Nayib Bukele'nin kararı, Bitcoin'in FTX borsasının çöküşünün ardından Kasım 2021'de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan düşmesi nedeniyle yaygın eleştirilere maruz kaldı. El Salvador'un Bitcoin varlıkları, Bitcoin'in ayı piyasasında 16.000 dolara kadar düştüğü günlerde derin bir düşüş yaşadı.

El Salvador Bitcoin'den çok şey kazandı

El Salvador, 2021'den bu yana ortalama satın alma fiyatı 43.097 dolar olan Bitcoin'e dolar maliyet ortalaması esasına göre yatırım yapıyor. Nayib Bukele Portfolio Tracker web sitesine göre, BTC'nin 62.000 doların üzerinde ticaretiyle El Salvador'un Bitcoin varlıklarından 57,4 milyon doların üzerinde gerçekleşmemiş kârı var.

Kaynak: Nayib takipçisi

Tim Draper, Cointelegraph'a El Salvador'un Bitcoin varlıklarının ülke için önemli bir cankurtaran halatını temsil edebileceğini söyledi. Draper'a göre Bitcoin'in fiyatı 100.000 dolara ulaşırsa ülke yakın zamanda mali açıdan bağımsız hale gelebilir ve Uluslararası Para Fonu'na olan borçlarını ödeyebilir.

Birçok ünlü kripto analisti, BTC'nin 2024-2025 boğa döngüsünde 100.000 dolar seviyesini aşacağını öne sürdü. Bitfinex analistlerinin Cointelegraph ile paylaştığı bir araştırma raporuna göre Bitcoin, 2024 yarılanmasından sonra 150.000 doların üzerinde bir döngü görebilir:

“Basit bir regresyon modeli kullanarak doğum sonrası fiyatların önümüzdeki 14 ay içinde %160 artarak 150.000 ila 169.000 dolar aralığına çıkmasını bekliyoruz.”

Kaynak: Kumul analizi

Bitcoin'in fiyat hareketi esas olarak ABD spot Bitcoin ETF'lerinden gelen ve art arda üç hafta süren net çıkışların ardından pozitife dönen kurumsal girişlere bağlı olacak. Dune Analytics'e göre, ABD Bitcoin ETF'leri geçen hafta toplam 413 milyon dolarlık net giriş sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir