İsrail'in ateşkesi reddetmesi petrol fiyatlarını artırdı


İsrail savaş kabinesi Hamas'ın kabul ettiği ateşkes teklifini oybirliğiyle reddedince petrol fiyatları yükseldi. Brent ham petrolü 46 sent artışla varil başına 83,79 dolara yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 46 sent artışla varil başına 78,94 dolara yükseldi.

EKONOMİ HİZMETİ

Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,45 yükselen Brent petrolün varil fiyatı, dün sabah yüzde 0,2 artışla 83,5 dolar seviyesinde gerçekleşti. Petrol fiyatlarındaki bu artış, son üç ayın en büyük haftalık düşüşünü gören geçen haftaki düşüşün ardından geldi. ABD'deki zayıf istihdam verileri ve Fed'in faiz indirimine ilişkin spekülasyonlar bu düşüşe katkıda bulundu.

SUUDİLER DE VURDU

Orta Doğu'daki gerginlikler, ham petrol arzını kesintiye uğratabilecek olası bir gerilime ilişkin korkuları artırıyor. Bu da petrol fiyatlarının artmasına neden oluyor. Ayrıca Suudi Arabistan'ın Haziran ayı için Asya, Kuzeybatı Avrupa ve Akdeniz'deki ham petrolün resmi satış fiyatlarını artırma kararı da petrol fiyatlarındaki artışa olumlu yansıdı. Petrol fiyatları, Suudi Arabistanlı petrol şirketi Aramco'nun Asyalı müşterilere yaptığı fiyat artışının etkisiyle haftaya olumlu başladı. Saudi Aramco, ana ürünü Arab Light'ın haziran ayı resmi satış fiyatını varil başına 90 sent artırarak referans fiyatların üzerine 2,90 dolara çıkardı. Petrol geçen hafta Orta Doğu'daki çatışma risklerinin azalmasıyla düştü; Emtianın yıllık kazancını sınırlamıştı.
Öte yandan İsrail ile Filistin arasındaki ateşkes görüşmelerinin yatırımcılar tarafından yakından takip edildiğini söyleyen analistler, konuyla ilgili haberlerin özellikle petrol fiyatlarını etkileyebileceğini söylüyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir