Kripto para birimlerinde Kilitli Toplam Değer (TVL) nedir ve neden önemlidir?

Toplam değer kilitli ne anlama geliyor?

Merkezi olmayan finansın (DeFi) 2020'de patlamasından bu yana, finans piyasası uzmanları yeni bir yatırım türünü benimsemeye ve performansını ölçmenin yollarını aramaya başladı.

Piyasa değeri, işlem hacmi ve toplam ve dolaşımdaki arzın yanı sıra, kilitli toplam değer (TVL), tüm DeFi protokollerine veya yatırım yapılan varlıkların (ABD doları veya herhangi bir fiat para birimi cinsinden) genel değerini değerlendirmek için DeFi yatırımcıları arasında popüler bir araçtır. fiat bir para birimi. tek bir DeFi projesi. Kriptografik bir göstergedir.

DeFi varlıkları, akıllı sözleşmeler biçiminde sağlanan borç verme, staking ve likidite havuzları gibi tipik hizmetlerden elde edilen ödülleri ve faizleri içerir. Örneğin stakingdeki TVL, DeFi platformlarını en yüksek getiriyle desteklemek isteyen yatırımcılar için özellikle yararlı bir göstergedir. Bu, DeFi staking protokollerinde kilitlenen toplam değerdir ve likidite sağlayıcıları tarafından yatırılan varlıkların miktarını temsil eder.

TVL, önceki iki yılda 400 milyon dolardan 2022'de küresel olarak yaklaşık 2 milyar dolara ulaştı. DeFi'nin kripto para birimi alanında artan popülaritesi ve değeriyle birlikte TVL, tüm ekosistemin mi yoksa tek bir protokolün sağlıklı mı ve yatırım yapmaya değer mi olduğunu değerlendirmek isteyen yatırımcılar için önemli bir ölçüm haline geldi.

TVL basitçe akıllı bir sözleşmeye kilitlenen kripto para biriminin toplam değeri olarak tanımlansa da DeFi projelerinin değerini etkileyebilecek temel koşullar vardır.

TVL'nin değerine para yatırma, çekme ve bir protokolün gerçekte tuttuğu miktar dışındaki çeşitli faktörler katkıda bulunur. TVL ayrıca fiat para biriminin veya yerel tokenin değerine bağlı olarak da değişir. Bazı protokollerin depozitoları projenin yerel tokenında olabilir, dolayısıyla TVL'si değerine bağlı olarak değişir. Belirli bir tokenın değeri artarsa ​​protokolün TVL'si de artar.

TVL DeFi'de neden önemlidir?

DeFi platformlarının çalışabilmesi için sermayenin kredi teminatı veya likidite olarak işlem havuzlarına yatırılması gerekir. TVL önemlidir çünkü sermayenin kârlar üzerindeki etkisini ve tüccarlar ve yatırımcılar için DeFi uygulamalarının kullanılabilirliğini gösterir.

Bir DeFi platformunun TVL'si arttığında bunu likidite, popülerlik ve kullanılabilirlik artışı takip eder. Bu faktörler projenin başarısına katkıda bulunur. Daha yüksek TVL, DeFi protokollerine daha fazla sermayenin kilitlendiği ve katılımcıların daha önemli avantajlardan ve gelirlerden yararlandığı anlamına gelir. Daha düşük bir TVL, daha az paranın mevcut olması anlamına gelir ve bu da daha düşük getiri anlamına gelir.

DeFi protokollerinin pazar payı, DeFi Pulse ve DefiLlama gibi analitik şirketlerinin, ilgili akıllı sözleşmelerinde kilitlenen kripto varlıkların miktarına ilişkin veri sağlayan platformları aracılığıyla kolaylıkla belirlenebiliyor.

TVL'yi DeFi Pulse aracılığıyla izleyen DeFi katılımcıları, platformun, Ethereum blok zincirindeki protokollerin akıllı sözleşme işlemlerini yalnızca Ether (ETH) ve ERC-20 tokenlarının toplam bakiyesini çıkararak izlediğinin farkında olmalıdır. DefiLlama ise TVL'yi tüm DeFi zincirlerinin toplam bakiyesini toplayarak veya her platformun bakiyesini ayrı ayrı çıkararak hesaplıyor.

Kripto TVL nasıl hesaplanır?

DeFi alanında sürekli olarak yeni protokollerin ortaya çıkması nedeniyle genel pazarın TVL'sini belirlemek ve belirli bir DeFi platformunun son kullanıcılar için güvenli bir seçenek olup olmadığını belirlemek zor olabilir.

Ancak katılımcılar, oldukça güvenli bir ihtimal olan 1 milyar dolarlık TVL kıyaslamasını kullanan daha yerleşik protokolleri tercih edebilirler. Daha yüksek bir TVL daha iyidir çünkü güçlü bir geliştirici ekibine ve değerli bir kullanım senaryosuna sahip, sağlıklı, talep gören bir platforma işaret eder. Tüm bunlar, daha fazla katılımcı ve yatırımcının ilgisini çekerek projenin TVL'sinin artırılmasına katkıda bulunmalıdır.

Öte yandan, daha düşük TVL'ye sahip DeFi protokolleri yüksek getiri sunduğunda kırmızı alarmın yükseltilmesi gerekir. Bunlar, örneğin pazar payı kazanmaya çalışan yeni platformlara yönelik promosyonlar olabilir, ancak aynı zamanda çok az katılımcının veya hiç katılımcının kaynakları konusunda onlara güvenmemesi nedeniyle dolandırıcılık da olabilirler.

Bir DeFi protokolünün TVL'sini hesaplamak için üç ana faktör dikkate alınır:

Kripto TVL'yi hesaplamak oldukça basittir. Öncelikle bir varlığın piyasa değeri, DeFi projesinin arzının mevcut fiyatla çarpılmasıyla bulunmalıdır. TVL daha sonra piyasa değeri ile maksimum dolaşımdaki arzın çarpımına bölünür.

Kilitli bir varlığın toplam piyasa değerini toplam kilitli değerine böldüğümüzde TVL oranını elde ederiz. TVL oranı, bir DeFi varlığının gereğinden az mı yoksa aşırı mı değerlendiğinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Oranın 1'den küçük olması, varlığın değerinin genellikle düşük olduğunu ve yatırımcılar için daha cazip olduğunu gösterir. Kripto para birimlerinde piyasa değeri TVL'yi aştığında varlık aşırı değerlenebilir ve büyümeye çok az yer bırakabilir veya hiç yer bırakmayabilir.

En yüksek TVL'ye sahip kripto para birimi hangisi?

2020'de DeFi'nin olağanüstü büyümesi nedeniyle, tüm DeFi protokollerinin birleşik TVL'si 2021'in sonunda hızlı ve önemli ölçüde arttı.

DefiLlama'ya göre 2020'nin başında tüm DeFi platformlarındaki toplam TVL yaklaşık 630 milyon dolardı. Bu değer 2022 yılının ilk çeyreğinde 172 milyar doların üzerine çıktı.

Bunun yarısından fazlası Curve ve Aave ile birlikte en önemli protokollerden biri olmaya devam eden MakerDAO protokolündeydi. Curve, %9,7 pazar payı ve 17 milyar dolar TVL ile en yüksek TVL ve pazar payına sahip kripto para birimi olurken, onu 15,4 milyar dolar TVL ile Lido, 12,6 milyar dolar ile Anchor ve 11,5 milyar dolar ile MakerDao takip ediyor.

TVL'nin en büyük DeFi ağı

2022 yılında Ethereum, dünya çapındaki toplam DeFi hacminin yarısından fazlasını oluşturan en büyük TVL DeFi ağı olarak ortaya çıktı.

Biraz perspektif vermek gerekirse, Ethereum DeFi ağı 500'ün biraz altında protokol içermektedir. Yaklaşık 73 milyar dolarlık TVL'ye ve %64 pazar payına sahip olan DeFi'nin değeri 8,74 milyar dolar, hisse piyasasının %7,7'si ile ikinci en yüksek TVL'ye sahip olan BNB Smart Chain'in değeri ise 5,21 milyar dolar. Avalanche %4,5 pazar payına ve Solana ise 4,19 milyar dolar değere ve %3,68 pazar payına sahip.

TVL kripto grafiğini okumak çok basittir. Son 24 saatteki hareketin yüzdesi olarak ve en yüksek baskın kripto para biriminin USD cinsinden ifade edildiği, tüm DeFi pazarı için TVL'yi temsil eder.

Tüm zincirlerde kilitlenen toplam değer metriği, Ethereum'un en yüksek TVL'ye sahip ağ olduğunu açıkça gösteriyor. Özünde TVL, kripto para birimi DeFi alanı için mükemmel bir göstergedir ve muhtemelen pazarın sağlığını ve büyümesini değerlendirmek için en çok kullanılan göstergedir. TVL büyümesi piyasa için olumlu bir görünüme işaret etse de, göstergeyi net bir şekilde yorumlamak neredeyse imkansız olduğundan güvenilirliğine ihtiyatla yaklaşılmalıdır.

Piyasa oynaklığı, çoğu varlığın bulunduğu platform olan ETH'nin fiyatından başlayarak, kilitli varlıkların değerini önemli ölçüde etkileyebilecek ana değişkenlerden biridir. ETH'nin fiyat değerindeki önemli artış, 2020'den beri kaçınılmaz olarak DeFi'nin TVL'sini etkiledi ancak bu, yeni kullanıcılar veya sermaye DeFi'ye girmeden kilitlenen toplam değerin artabileceği anlamına geliyor.

Üstelik DeFi hizmetlerinin doğası gereği para kolaylıkla taşınabiliyor ve birden çok kez sayılabiliyor, dolayısıyla protokollerin likidite kapasitesi yanlış hesaplanabiliyor. Herhangi bir gösterge gibi TVL de yalnızca piyasanın durumuna ilişkin bir tahmindir ve kusurları ve yaklaşımı nedeniyle bir yatırımcının stratejisini belirlememelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir