KuCoin milyonlarca dolarlık dev airdrop planını duyurdu

CEO Johnny Lyu'nun 27 Mart'ta borsanın blogunda paylaştığı bir mektuba göre, kripto para borsası KuCoin, Bitcoin (BTC) ve yerel tokeni KuCoin (KCS) için 10 milyon dolar değerinde bir airdrop düzenleyecek. Haber, ABD Adalet Bakanlığı'nın borsaya ve iki kurucusuna karşı suç duyurusunda bulunmasından bir gün sonra geldi.

Lyu, mektubunun ilk cümlesinde buna değinmesine rağmen, takas soruşturmasından açıkça bahsetmedi:

“Son birkaç gündeki desteğiniz, güveniniz ve arkadaşlığınız için tüm KuCoin kullanıcılarına şükranlarımı sunmak isterim.”

Airdrop'u, Confido halısı çekildiğinde para kaybeden borsanın yatırımcılarına para ödemesine benzeten Lyu, sözlerine şöyle devam etti:

“Son zamanlarda 26 ve 27 Mart'ta bazı kullanıcılar para çekme işlemlerini gerçekleştirirken beklenenden daha uzun bekleme süreleri yaşadı. [Desteğiniz ve sabrınız için derin minnettarlığımızı ifade etmek üzere KuCoin, KCS ve BTC cinsinden toplam 10 milyon USD tutarında özel bir airdrop etkinliği başlatacaktır.”

Lyu, airdrop için kuralların üç gün içinde yayınlanacağını belirtti. Para çekme işlemlerinde son zamanlarda yaşanan gecikmeler muhtemelen yüksek hacimden kaynaklanıyordu çünkü temkinli müşteriler borsayı terk etti. Airdrop böylece kriz döneminde borsaya sadık kalan kullanıcıları ödüllendiriyor.

KuCoin’in bir gün önce bir dizi yasal işlemle karşı karşıya kalması nedeniyle airdrop’un zamanlaması dikkat çekicidir. Adalet Bakanlığı, iki kurucu tarafından Kara Para Aklamayı Önleme programının bulunmaması ve lisanssız bir para transferi işi yürütülmesi nedeniyle Banka Gizlilik Yasası’nın ihlaline yönelik bir iddianameyi açıkladı.

Eş zamanlı olarak, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Emtia Borsası Yasası ve CFTC düzenlemelerinin ihlali nedeniyle borsa aleyhine bir hukuk davası başlattı.

Kaynak: Wu Blockchain

KuCoin, suçlamaların ardından kullanıcılara varlıklarının güvende olduğunu temin etmek için acele etti ve KCS 24 saat içinde yüzde 12 düştü.

Airdrop’lar risklerle birlikte gelir, bunlardan en önemlisi düzenleyici eylem olasılığıdır. SEC, “Framework for Investment Contract” belgesinde airdrop etkinliklerini şu şekilde tanımlıyor:

“Sözde ‘hava damlası’ yoluyla dağıtılanlar gibi dijital varlıklar için parasal bir bedel olmaması, [Howey testinin] Bu, yatırım parasının karşılanmadığı anlamına gelmez; bu nedenle airdrop, menkul kıymetlerin satışı veya dağıtımı anlamına gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir