Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz oranını %50'de sabit tuttu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık referans repo faiz oranında piyasaların beklediği gibi değişiklik yapmadı.

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya göre haftalık repo faizi %50,00 seviyesinde kaldı.

TCMB, Ocak toplantısında faiz oranını 250 baz puan artırırken, Şubat ayında sabit bıraktı, Mart ayında ise sürpriz bir kararla 500 baz puan artırdı.

Bir sonraki TCMB toplantısı 23 Mayıs'ta yapılacak.

Toplantının ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mart ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, zayıflamanın devam etmesine rağmen beklenenin üzerinde gerçekleşti. Tüketim malları ve altın ithalatındaki eğilimler cari dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, diğer kısa vadeli göstergeler yurt içi enflasyonun direncinin devam ettiğine işaret ediyor. Hizmet enflasyonunun yüksek seyri ve katılığı, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları, enflasyon beklentileri ve fiyat davranışlarının tahminlerle uyumlu olması enflasyonist baskıları canlı tutuyor.

Mart ayında alınan önlemlerin ardından finansal koşullar önemli ölçüde sıkılaştı. Parasal sıkılaştırmanın kredilere ve iç talebe etkileri dikkatle takip edilmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alarak referans faiz oranını sabit tutma kararı almış olsa da enflasyona ilişkin yukarı yönlü risklere karşı temkinli tutumunu yineledi. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri beklenen aralığa yakınlaşana kadar para politikasındaki kısıtlayıcı duruş sürdürülecektir. Enflasyonun belirgin ve kalıcı bir şekilde kötüleşmesi bekleniyorsa para politikası duruşu sıkılaştırılacak. Para politikasında belirlenen konum; İç talebin dengelenmesi, Türk lirasının reel olarak değerlenmesi ve enflasyon beklentilerinin iyileşmesi yoluyla aylık enflasyonun ana eğilimini azaltacak ve 2024 yılının ikinci yarısında enflasyondaki düşüş sağlanacaktır.

Eksen; Makroihtiyati politikalar, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini ve makrofinansal istikrarı koruyacak şekilde uygulanmaya devam etmektedir. Bu çerçevede, kredi büyümesinde ve mevduat faizlerinde beklenenden farklı gelişmeler yaşanması durumunda parasal aktarım mekanizmasının desteklenmesine devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından takip edilecek ve gerektiğinde sterilizasyon araçları etkin olarak kullanılacaktır.

Konsey, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini azaltacak ve orta vadede enflasyonu yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak politika kararlarını belirleyecek.

Enflasyona ilişkin göstergeler ve ana eğilimi yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

“Konsey, kararlarını öngörülebilir, veriye dayalı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir