Merkezi olmayan finansta (DeFi) getiri çiftçiliği nedir?

Verim Famirng Nedir?

Getiri çiftçiliği, kripto para birimi yatırımcılarının ödül karşılığında varlıklarını kilitlemelerine olanak tanıyan bir yöntemdir.

Temel düzeyde getiri çiftçiliği, kripto para birimi yatırımcılarının yatırımlarından kar elde etmelerine olanak tanır. Getiri çiftçiliği, kripto para birimlerini bir borç verme mekanizmasına yatırarak işlem ücretlerinden faiz kazanmanın bir yöntemidir. Protokolün yönetişim tokenı bazı kullanıcıları ek ödemelerle de ödüllendiriyor.

Verim çiftçiliği bir bankadan kredi almaya benzer. Bir banka size borç verdiğinde, bunu faiziyle birlikte geri ödemeniz gerekir. Getiri çiftçiliği de benzer şekilde çalışır, ancak bu sefer bankalar sizin gibi kripto para yatırımcılarıdır. Getiri çiftçiliği, Uniswap gibi merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde, aksi takdirde bir borsada veya sıcak cüzdanda israf edilecek olan “aktif olmayan kripto para birimlerini” kullanarak getiri karşılığında likidite sağlar.

DeFi getiri çiftçiliğinin temel bileşenleri nelerdir?

Likidite sağlayıcıları, likidite havuzları ve otomatik piyasa yapıcılar (AMM'ler), getiri çiftçiliğinin temel bileşenleridir.

Getiri çiftçiliği, bir likidite sağlayıcısının (LP) ve bir likidite havuzunun yardımıyla bir DeFi pazarını beslemek için kullanılıyor. Akıllı bir sözleşmeye fon yatıran yatırımcı, likidite sağlayıcısı olarak bilinir. Likidite havuzu nakitle dolu akıllı bir sözleşmedir. AMM modeli verim çiftçiliği gerçekleştirmek için kullanılır.

AMM tekniği merkezi olmayan borsalarda (DEX) yaygındır. Tüm “alış” ve “satış” emirlerini bir kripto para borsasında saklayan geleneksel sipariş defterinin yerini, bir ürünün işlem göreceği fiyatı duyurmak yerine akıllı sözleşmeler kullanarak likidite havuzları oluşturan bir AMM alıyor. Bu havuzlar önceden programlanmış algoritmaları kullanarak işlemleri gerçekleştirir.

AMM'lerin başarılı bir şekilde çalışabilmesi için likidite gereklidir. Doğru şekilde desteklenmeyen havuzlarda kayma meydana gelebilir. AMM'ler, diğer kullanıcıların bunlara karşı ticaret yapabilmesi için kullanıcıları dijital varlıkları likidite havuzlarına yatırmaya teşvik ederek kaymayı azaltır.

Protokol, havuzda tamamlanan işlemlere harcanan ücretlerin bir kısmını LP'lere teşvik olarak ödüyor. Başka bir deyişle, yatırdığınız para bir havuzda kilitli olan likiditenin %1'ine eşitse, havuz tarafından toplanan işlem ücretlerinin %1'i değerinde bir LP tokenı verilecektir. Bir likidite sağlayıcısı havuzdan ayrılmak istediğinde bazı işlem maliyetleri için LP tokenini kullanabilir.

Ek olarak, AMM'ler hem LP'lere hem de yatırımcılara yönetişim tokenleri verir. Adından da anlaşılacağı gibi, bir yönetişim tokeni, sahibine AMM sisteminin yönetimi ve büyümesiyle ilgili konularda oy kullanma hakkı verir.

Kilitli Toplam Değer (TVL) nedir ve neden önemlidir?

Kilitli toplam değer (TVL), DeFi likiditesini, benimsenmesini ve kullanımını değerlendirmek için çok önemli bir ölçümdür. TVL ayrıca bir DeFi protokolünün kapasitesini ve güvenilirliğini de gösterir.

TVL hesaplanırken DeFi protokolleri, borçluyu sorumlu tutmak için sermayenin likidite veya kredi teminatı olarak işlem havuzlarına yatırılmasını gerektirir. TVL, tüccarları ve yatırımcıları sermayenin protokolün kazançlarını ve kayıplarını nasıl etkilediği konusunda bilgilendirdiği için DeFi topluluğu için hayati öneme sahiptir. Ek olarak TVL, DeFi protokollerinin ve ağlarının durumunu göstererek piyasa değerinin daha doğru bir göstergesi haline gelir.

Yüksek TVL'ye sahip bir DeFi protokolü, daha fazla sermayeyi kilitlediği anlamına gelir. Ayrıca, daha aktif ve düzenli tüketiciler projeden haberdar oldukça, proje için daha önemli bir yatırım getirisi elde edileceğini de gösterir. Ayrıca, borç verme piyasalarında daha fazla etkinlik ve borçlular için yeterli likidite sağlanması, daha yüksek TVL ile ilişkilidir. Öte yandan daha küçük bir TVL, DeFi protokolünün daha az likiditeye sahip olduğunu ve daha düşük getiri sunduğunu gösterir.

Ayrıca TVL değerini piyasa değeriyle birleştirerek, bir protokolün yerel parasının düşük veya aşırı değerli olup olmadığını belirlemek mümkündür. Örneğin, bir projenin piyasa değeri TVL değerine göre yüksek veya düşükse tokenin aşırı değerli veya düşük değerli olduğu söylenebilir.

Verimli tarım nasıl çalışır?

Verim çiftçiliği, faiz ve bazen ücret kazanmak için kripto para biriminin ödünç verilmesini içerir.

Bir yatırımcı, Compound gibi bir DeFi platformuna giderek kripto varlıklarını toplar ve bunları borçlulara borç vererek kredinin faizini tahsil eder. Faiz oranları, benzersiz platforma bağlı olarak sabit veya değişken olabilir. Kullanıcılar yerel token Bileşik, COMP ve faiz ödemeleriyle ödüllendirilir.

Platform aracılığıyla borç para almak için, borçlunun işleme devam etmeden önce ödünç alınan tutarın iki katını teminat olarak yatırması gerekir. Teminatın değeri akıllı sözleşmeler kullanılarak istenildiği zaman revize edilebilir.

Teminatın ödünç alınan miktardan az olması durumunda, sözleşme tetiklenebilir ve bu durum borçlunun hesabının tasfiye edilmesine ve borç verene faiz ödenmesine neden olabilir. Bu, borçlu krediyi temerrüde düşürse bile borç verenin asla para kaybetmeyeceği anlamına gelir.

Verim çiftçiliği getirileri nasıl hesaplanır?

Tarımsal verimin hesaplanmasında yıllık yüzde verim ve yıllık yüzde oranı kullanılır.

Birçok DeFi platformunun, getirileri tahmin etmek için kendi getiri çiftçiliği hesaplayıcıları vardır. Beklenen getirileri hesaplamak için genellikle yıllık bir model kullanılır. Bu ölçüm, kripto para birimlerinizi bir yıl boyunca tutmanın potansiyel kazancını gösterir.

APY ve yıllık yüzde oranı (APR), getirileri tahmin etmek için en sık kullanılan iki ölçümdür. Temel ayrım, APR'nin bir yıl boyunca çıkarların birleşimini dikkate almamasıdır. APR'den farklı olarak APY, faizin ne sıklıkla tahsil edildiğini, yani bileşik faizin yıl içindeki etkilerini dikkate alır.

Ancak çoğu hesaplamalı model yalnızca tahminler sağlayabilir. Verim çiftçiliği dinamik bir iş olduğundan getirileri doğru bir şekilde değerlendirmek zordur. Verimli çiftçilik yaklaşımı hızlı bir şekilde büyük getiriler sağlayabilir, ancak çiftçiler bunu çok sayıda benimseyebilir ve bu da karlılığın azalmasına neden olabilir. Piyasa hem borç alanlar hem de borç verenler için çok değişken ve risklidir.

Getiri çiftçiliği ve stake etme: temel farklar

Getiri çiftçiliği ile staking arasındaki temel fark, birincisinin tüketicilerin kripto para birimi nakitlerini DeFi platformlarına yatırmalarını gerektirmesi, ikincisinin ise işlemlerin ve blokların doğrulanmasına yardımcı olmak için yatırımcıların fonlarını blok zincirine yatırmalarını gerektirmesidir.

Verim odaklı tarım, iyi düşünülmüş bir yatırım stratejisi gerektirir. Staking kadar basit değildir ancak 0'a kadar çok daha yüksek ödemelerle sonuçlanabilir. Staking'in yıllık yüzde getirisi olarak ifade edilen önceden belirlenmiş bir ödülü vardır. Genellikle %5 civarındadır; ancak token ve staking tekniğine bağlı olarak daha önemli olabilir.

Likidite havuzu, tokenin fiyatı değiştikçe değişebilecek olan verim çiftçiliği oranlarını veya ödüllerini belirler. Blockchain'in fikir birliği oluşturmasına ve yeni bloklar üretmesine yardımcı olan doğrulayıcılar, staking teşvikleriyle ödüllendirilir.

Getiri çiftçiliği, programlamanın yanlış yapılması durumunda bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği DeFi protokollerine ve akıllı sözleşmelere dayanır. Bununla birlikte, staking tokenlarının doğrudan blockchain konsensüsüne bağlı katı bir politikası vardır. Sistemle oynamaya çalışan kötü aktörler paralarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Dijital varlıkların öngörülemeyen fiyatları nedeniyle verim çiftçileri bazı risklere maruz kalıyor. Fonlarınız bir likidite havuzunda sıkışıp kaldığında, token oranının eşit olmaması durumunda kalıcı olmayan bir kayıp yaşarsınız. Yani tokenınızın likidite havuzundayken fiyatı değişirse kalıcı olmayan bir kayıp yaşarsınız. Kripto para birimlerine bahis yaptığınızda kalıcı olmayan bir kayıp yaşanmaz.

Getiri çiftçiliğini kullanırken kullanıcıların fonlarını belirli bir süre kilitlemelerine gerek yoktur. Ancak stake etmede kullanıcıların fonlarını belirli bir süre boyunca çeşitli blockchain ağlarında stake etmeleri gerekiyor. Bazı durumlarda minimum tutar da gereklidir.

Getiri çiftçiliği ve stake etme arasındaki farkların bir özeti aşağıdaki tabloda tartışılmaktadır:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir