İstihdamın en yüksek olduğu ilde 60 bin işçi aranıyor


Organize sanayi bölgeleri yönetim kurulu üyesi ve Trakya koordinatörü Erdim Noyan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun en yüksek istihdam oranı olarak açıkladığı Tekirdağ'daki sanayi tesislerinde çalışan 60 bin kişinin AET'ten çekildiğini söyledi. Noyan, “Tekstil sektöründeki yavaşlamaya rağmen mavi yakalı işçi ihtiyacımız çok yüksek düzeyde olmaya devam ediyor.”

TÜİK'in 2023 yılı işgücü istatistik raporunda Trakya illeri Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli istihdamın en yüksek olduğu iller olarak açıklandı. Organize Sanayi Bölgeleri Yönetim Kurulu Kıdemli Üyesi ve Trakya Koordinatörü Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdim Noyan, il genelindeki sanayi kuruluşlarında 200 bin olmak üzere toplam 460 bin sigortalı çalışanın istihdam edildiğini söyledi. istihdam oranının en yüksek olduğu açıklanan Tekirdağ'da organize edilen 14 sanayi bölgesinde yer alıyor.

'60 BİN KİŞİ EMEKLİ OLDU, İŞÇİYE İHTİYAÇ VAR'

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle tekstil sektöründe yavaşlama yaşandığını belirten Noyan, şöyle konuştu: “Tekstil sektöründe son dönemde yaşanan yavaşlamaya rağmen işçi ihtiyacımız çok yüksek düzeyde olmaya devam ediyor. şu ki AET nedeniyle bölgemizdeki işçilerin çoğu 60 yaş civarında.” Bine yakın çalışan çalışma hayatından ayrılıyor. Bu sebeplerden biri de çift pasaportlu yurttaşlarımızın yurt dışında çalışmayı tercih etmesidir. Ayrıca bölgemiz İstanbul'a yakın olduğundan bölgemize sanayi göçü buradan geliyor ve buradaki arsa fiyatları uygun. “Lojistik imkanlara sahip olmak, kara, hava ve deniz lojistiği açısından büyük avantajlar sunuyor. Bu nedenle bölgemiz oldukça cazip hale geliyor. Tekstil sektöründeki durgunluğa rağmen personel ihtiyacı ihtiyaç olarak algılanmaya devam ediyor.” ilan etti.

“TEKSTİL SEKTÖRÜ FARKLI PAZARLAR ARIYOR”

Tekstil sektörünün yaşadığı zorluklar nedeniyle farklı pazar arayışlarının sürdüğünü söyleyen Erdim Noyan, şöyle konuştu: “Başta Rusya-Rusya savaşı Ukrayna olmak üzere pandemiyle başlayan sorunlar nedeniyle tekstil sektörü gerçekten zor bir dönemden geçiyor. ve “Maliyetlerin, personel maliyetlerinin ve enerji maliyetlerinin artması. Sanayicimiz farklı pazar arayışına girdi.” “Özellikle ev tekstili bundan giderek daha fazla etkilenmeye başladı. Kıyafet seçimlerimiz bu süreci biraz yavaşlattı. Bu nedenle satışlarda yavaşlama var” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir