Rezerv denetim kanıtı nedir ve nasıl çalışır?

Kurumsal ve bireysel yatırımcıların dijital varlıklara ilgisi arttıkça saklama seçenekleri de paralel bir büyüme kaydetti. Sonuç olarak, piyasa değiştikçe ve yeni sağlayıcılar belirli pazarlar ve teklifler için en etkili yapıları ve kontrolleri oluşturmaya çalıştıkça farklı saklama seçenekleri de gelişti.

Kişisel saklama, takas cüzdanları ve üçüncü taraf saklayıcılar, kullanıcıların kripto para birimlerini korumaları için sunulan çeşitli seçeneklerdir. Dijital varlık dünyasındaki saklayıcılar, geleneksel finansal piyasalara benzer şekilde çalışırlar; birincil görevleri, varlık sahibi adına özel anahtarı tutarak ve yetkisiz erişimi önleyerek müşterilerinin varlıklarını gözetmek ve korumaktır.

Ancak bu çabalara rağmen FTX'in (bir kripto para borsası ve bir kripto para hedge fonu) çöküşü ve Three Arrows Capital'in (bir kripto para hedge fonu) tasfiyesi gibi olaylar kripto para birimi endüstrisini şok etti. İnsanların kripto para birimi saklayıcılarının güvenilirliğini ve bütünlüğünü sorgulamasına neden oldular.

Saklama kuruluşlarının mali gücünü sağlamak için Rezerv Kanıtı (PoR) denetimi, şirketin zincirdeki varlıklarının bilançoda listelenen müşteri varlıklarıyla aynı olduğunu doğrular ve müşterilere şirketin bunu yapmaya devam edecek kadar güçlü ve likit olduğu konusunda güvence verir. onlarla iş yapmak.

Bu makale, yedek kanıtın ne olduğunu, neden önemli olduğunu, yedek kanıta nasıl erişileceğini ve yedek kanıtın nasıl doğrulanacağını tartışacaktır.

Rezerv testi nedir?

Geleneksel finansta rezervler, bir şirketin beklenmedik durumlarda kullanılmak üzere bir kenara bıraktığı karlardır. Bunun aksine, kripto para endüstrisinde rezervlerin kanıtı, denetlenen kuruluşun tüm mevduat sahiplerinin bakiyelerini desteklemek için yeterli rezerve sahip olduğunu doğrulamak amacıyla üçüncü bir tarafça yürütülen bağımsız bir denetimi ifade eder.

Saygın ve deneyimli dijital varlık hizmet sağlayıcıları için rezerv denetim testini geçmek, düzenleme sürecinde kritik bir adımdır. PoR denetimi, müşterilere ve halka, saklama kuruluşunun istediği zaman fon çekebilecek kadar likit ve ödeme gücünde olduğu konusunda güvence vererek, fonlarının kullanılabilirliği konusunda şeffaflık sağlar.

Rezerv kanıtı denetimi aynı zamanda saklamacı olarak hareket eden kripto şirketlerine de fayda sağlar; çünkü varlıklar için mutlak güvence sağlayarak müşteri sadakati oluşturabilir ve operasyonlarına olan güveni artırabilirler. Ek olarak, PoR aracılığıyla, merkezi borsaların mevduat sahiplerinin parasını diğer şirketlere yatırması yasaktır; bu da şirketlerin tüketim mallarından getirilerini maksimuma çıkarma riskini en aza indirir. Ayrıca böyle bir denetim, 2007-2008'deki ciddi mali kriz gibi olayların yaşanma ihtimalinin de önlenmesine yardımcı olur.

Rezerv kontrol testi nasıl çalışır?

Yedekleme testinin nasıl çalıştığını anlamadan önce genel denetim sürecine aşina olalım. Genel olarak denetim, bir borsanın borç ödeme kabiliyetini değerlendirmelidir ve bu sadece iki sonuç doğurur: eğer borsa varlıkları yükümlülüklerini veya borçlarını aşarsa borçlarını ödeyebilir veya diğer tüm durumlarda iflas edebilir. Bununla birlikte, bir borsanın kesirli rezervler göstermesi gerektiği durumlar gibi bu ikili sonucun yetersiz olduğu makul durumlar da vardır.

Kısmi rezervler durumunda, bir borsadaki mevduatın bir kısmı yedekte tutulur ve hemen çekilmeye hazır hale getirilir (nakit ve diğer yüksek likit varlıklar şeklinde), geri kalan fon bakiyesi ise borç alanlara borç verilir.

Denetim prosedürü üç farklı aşamaya ayrılabilir:

Yükümlülüklerin kanıtı

Borsanın yükümlülükleri müşterilerine ödenmemiş kripto para bakiyeleridir. Borsanın toplam yükümlülüklerini hesaplamak için tüm müşteri hesap bakiyelerinin toplamı kullanılır. Ödeme gücünü belirlemek için hesaplanan tutar daha sonra toplam rezervlerle karşılaştırılır. Yükümlülük kanıtı bileşeni aynı zamanda kesir faktörünün karma değerini ve Merkle ağacının kökünü de hesaplar.

Kullanıcı hesabı bilgileri, müşterinin kimliğinin kriptografik karmasını kullanarak bir Merkle ağacı oluşturmak için kullanılır ve müşteriye borçlu olunan tutar, ağacın bir yaprağını oluşturmak için kullanılır. Ağacın bir sonraki katmanındaki düğümler, yaprakların birleştirilmesi ve karma hale getirilmesiyle oluşturulur; Düğümler birleştirilir ve ağacın kökünü oluşturmak için karma hale getirilir.

rezerv testi

Borsanın blockchainde kripto para olarak tuttuğu varlıklara rezerv adı veriliyor. Toplam varlıklar, borsanın bu adreslerin özel anahtarlarını elinde bulundurması durumunda, kripto adreslerinin bakiyeleri toplanarak hesaplanır.

Bir borsa, bir kripto para birimi adresine bağlı genel anahtarı sağlayarak ve bunu özel anahtarla imzalayarak bir kripto adresinin sahipliğini kanıtlayabilir. Ek güvenlik için borsanın, imzayı doğrulamak için kullanılabilecek bir değer olan (blok zincirine eklenen en son bloğun karması gibi) bir nonce'ı da imzalaması gerekir. Yedekleme testi çıktıları, adres bakiyelerinin toplamı ve karmasıdır.

Denetim programının hangi bakiyelerin toplanması gerektiğini belirlemek için blok zincirinin tamamını analiz etmesi gerekmez; bunun yerine, herkesin kolayca erişebileceği deterministik bir veri koleksiyonu olan bir ön işlemci kullanır.

Aynı girdi değerleri göz önüne alındığında, deterministik bir fonksiyon her zaman aynı sonuçları üretecektir. Bu, herhangi bir blockchain için temel bir kriterdir; çünkü işlemler, onları kimin başlattığı ve nerede gerçekleştiğine bakılmaksızın, her yürütüldüğünde aynı sonucu vermiyorsa fikir birliğine varmak zordur.

ödeme gücünün kanıtı

Denetim sonuçları ve denetim yazılımının güvenilir bir ortamda çalıştığını doğrulamak için kullanılabilecek bir doğrulama, bir kripto para borsasının ödeme gücü kanıtının iki bileşenidir.

Kontrolün nihai sonucu doğru veya yanlıştır (ikili sayı). Rezervlerin yükümlülükleri aşması durumunda doğru, aksi takdirde yanlış olacaktır. Onay, çalışan program ve platform parametrelerinin karmaları için bir imza görevi görür. Tüketici, Merkle ağacının kökünü kullanarak hesaplamanın hesap bakiyesini dikkate aldığını doğrulayabilir.

PoR denetimleri nasıl gerçekleştirilir?

Rezerv kanıtı denetim süreci genellikle bir kripto para saklama kuruluşunun bilançosundaki varlıkların müşterilerinin varlıklarını dengelemek için yeterli olduğunu doğrulamak amacıyla harici bir denetçi tarafından gerçekleştirilir. Süreç aşağıdaki adımları içerir:

  • Dış denetçi veya denetim firması başlangıçta kurumun bakiyelerinin isimsiz bir görüntüsünü alır. Denetçi, bu bakiyeleri, saklama verilerini içeren ve hash kodları kullanılarak doğrulanan çeşitli dallara sahip bir Merkle ağacında düzenler.
  • Denetçi daha sonra her hesap sahibinin kendine özgü imzasını kullanarak bireysel kullanıcılardan katkıları toplar.
  • Bir sonraki adım, müşteri varlıklarının tam rezerv esasına göre tutulup tutulmadığının doğrulanmasını içerir. Yani bireysel katkıda bulunanların rapor edilen bakiyeleri en azından Merkle ağacından elde edilenlere eşittir. Bu, dijital imzaların Merkle ağacı kayıtlarıyla karşılaştırılmasıyla yapılır.

PoR denetiminden sonra kullanıcılar işlemlerini doğrulayabilir. Örneğin, birisi kripto varlıklarını Binance'te tutuyorsa, Binance web sitesine gidip “Cüzdan” ve “Ödeme” seçeneğine tıklayarak Merkle yaprağını ve kayıt kimliğini bulabilir.

Bir sonraki adım, Binance'in rezerv kanıtı denetimi için bir denetçinin doğrulama raporuna dahil edilen varlık bakiyelerinizi onaylamak amacıyla denetim türünü, kapsanan varlıkları, kayıt kimliğinizi ve denetim tarihini seçmektir.

Yedekleme Kanıtı Denetimlerinin Faydaları

PoR denetiminin, zincir üstü borsalarda tutulan kripto para birimlerinin kullanıcıların bakiyelerine karşılık geldiğini ortaya koyması nedeniyle çok sayıda faydası vardır. Örneğin rezerv kontrolü sayesinde Wrapped Bitcoin (wBTC) gibi tokenlerin gerçekten Bitcoin (BTC) tarafından desteklenip desteklenmediğini doğrulamak mümkün. Merkezi olmayan finansal uygulamalar, Sarılmış Bitcoin rezervlerini doğrulamak için ihtiyaç duydukları bilgileri, saklayıcının Bitcoin blok zincirindeki BTC bakiyesini her 10 dakikada bir kontrol eden Oracle Chainlink ağından alır.

Ayrıca, rezervlere dair kanıtlar, daha geniş endüstri stratejilerine uyan bir öz-düzenleme yaklaşımı olarak düzenleyiciler için caziptir. Ayrıca borsaların tüketici mevduatlarını yeterli varlıkla karşılayamamasından kaynaklanan güven eksikliğinin giderilmesi de ürünün benimsenmesini artırıyor.

Ek olarak kullanıcılar, Merkle ağacı karma yaklaşımını kullanarak rezerv denetimi kanıtının şeffaflığını bağımsız olarak doğrulayabilir. Benzer şekilde yatırımcılar, belirli kurumların müşterilerinin varlık yönetimi uygulamaları hakkında ilgili verileri elde etmek için bir durum tespiti aracına sahip olacak ve bu da fon kaybetme olasılığını azaltacak. Aynı zamanda kullanıcılar kapı denetleyicilerine güvenmeye başlar ve bu da kapı denetleyicilerinin müşterileri elde tutmasına yardımcı olur.

Yedekleme testinin sınırlamaları

Yukarıdaki avantajlara rağmen, rezerv testinin göz ardı edilemeyecek bazı dezavantajları vardır. PoR denetimindeki en önemli sorun, denetimin doğruluğunun denetçinin yeterliliğine bağlı olmasıdır. Ayrıca, söz konusu saklama bankasıyla işbirliği yapan üçüncü taraf bir denetçi, hileli bir denetim sonucu üretebilir.

Ek olarak, doğrulanmış bakiyelerin doğruluğu yalnızca doğrulama sırasında geçerli olduğundan, bir kripto para borsası gerçekleri manipüle edebilir. Yedekleme denetiminin meşruiyeti, kullanıcıların özel anahtarlarının veya fonlarının kaybı nedeniyle de tehlikeye girebilir. Ayrıca PoR denetimi, denetimi geçmek için paranın ödünç alınıp alınmadığını belirleyemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir