Selçuk Bayraktar açıkladı: Baykar Akıncı TİHA 50 bin uçuş saatini tamamladı

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Baykar'ın yerli ve benzersiz Bayraktar Akıncı TİHA'sının 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Yerli olarak geliştirilen ve benzersiz Bayraktar Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı (TİHA), 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, bu başarısını sosyal medya hesabından duyurdu. Şu ana kadar 9 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalayan Bayraktar Akıncı, etkin bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

HAVACILIK TARİHİNE İMZA

Havacılık tarihinde ilk kez gerçekleştirilen uçuşlara milli TİHA da katıldı. Bayraktar Akıncı ve Bayraktar Kızılelma, 24 Nisan 2023'te Çorlu'da gerçekleştirilen testte ilk kez dünya havacılık tarihinde gerçekleştirilen yakın kol uçuşunun ardından Teknofest 2023'te bir ilke daha imza attılar. Pilot Akıncı ve insansız savaş uçağı Kızılelma, İstanbul semalarında aynı halka açık uçuşu birkaç kez gerçekleştirdi. 2022 yılında düzenlenen Teknofest Azerbaycan'da, kokpitinde Baykar Başkanı Selçuk Bayraktar'ın bulunduğu MIG-29 savaş uçağıyla bom uçuşları gerçekleştiren Bayraktar Akıncı, Teknofest'te Solotürk akrobasi ekibi, Hürkuş ve Türk Yıldızları ile de bom uçuşları gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterine girdiği 29 Ağustos 2021 tarihinden bu yana başarıyla faaliyet gösteren Bayraktar Akıncı TİHA, ulusal havacılık tarihindeki irtifa rekorunu da elinde tutuyor. Milli TİHA Bayraktar Akıncı, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri heyetlerinin katılımıyla gerçekleştirilen dayanıklılık, yüksek irtifa ve yüksek hız testleri kapsamında 45 bin 118 feet (13 bin 716 metre) irtifaya ulaşarak rekor kırdı Komuta 21 Haziran 2022'de.

DEPREM BÖLGESİNDE ÇALIŞTI

Bayraktar Akıncı TİHA, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin hemen ardından zorlu hava koşullarında uçuş yaparak, arama kurtarma, koordinasyon, emniyet ve hasar tespit çalışmalarında görev aldı. Milli uçaklardan 9'u depremin hemen ardından uçan tek uçak olan TİHA Akıncı, sürekli uçuşlar gerçekleştirerek deprem sonrası yürütülen faaliyetlerde aktif rol aldı.

VURDUĞUNU MİLLİ MÜHİMMATLA VURDU

Yerli üretim mühimmatın Bayraktar AKINCI TİHA'ya entegre edilmesi süreci başarıyla devam ediyor. Bugüne kadar TİHA, MAM-L, MAM-T, MAM-C, Tolun, Teber-81, Teber-82, LGK-81, LGK-82, HGK-82, Gökçe Güdüm Kiti geliştirme faaliyetleri kapsamında, Gözde Güdüm kiti, KGK-82-SİHA süpersonik füzesi, İHA-230 süpersonik füzesi, İHA-122 süpersonik füzesi ve Çakır seyir füzesi başarıyla test edildi. Bayraktar AKINCI, atış testleri kapsamında milli mühimmatla hedefini hassas bir şekilde vurdu. Etkin taarruz gücünü farklı hedeflere karşı kullanılabilecek çok çeşitli yerli mühimmatlardan alan Bayraktar Akıncı, etkinliğini ve caydırıcılığını her geçen gün artırıyor.

SÜPERSONİK FÜZELERLE KESİN HASSASİYET

Bayraktar Akıncı TİHA, Mart ayında süpersonik füze fırlatma testlerini başarıyla tamamladı. Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'ndeki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nden havalanan Bayraktar Akıncı, uzun menzilli atış testleri yapmak üzere Sinop'a uçtu. Roketsan'ın geliştirdiği İHA-122 ve İHA-230 süpersonik füzeler, gerçekleştirilen fırlatma testlerinde Karadeniz üzerindeki uzun mesafeli hedefleri maksimum hassasiyetle vuruyor.

100 KİLOMETREDEN ÇAKIR'LA VURDU

Bayraktar Akıncı, 29 Şubat 2024 Perşembe günü Roketsan tarafından geliştirilen Çakır seyir füzesinin test atışında Karadeniz üzerinden 100 kilometre uzaklıktaki hedefi isabetli bir şekilde vurdu.

ASELFLIR-500 İLE HASSAS ÇEKİM

Bayraktar Akıncı, 22 Şubat'ta gerçekleştirilen test kapsamında, dünyanın en iyi elektro-optik sistemi olan ASELFLIR-500 elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemini kullanarak denizde seyreden Albatros IDA'yı başarıyla imha etti. Aselsan tarafından yurt içinde geliştirilen kendi türünde sınıf. .

GÖKLERDE AKINCI C

24 Şubat'ta gerçekleştirilen test faaliyeti sırasında Bayraktar Akıncı C, 1 saatten fazla havada kaldı. Aerodinamik parametre adımları uçuş sırasında başarıyla test edildi. Bayraktar Akıncı C, 2 X 850 HP olmak üzere toplam 1700 HP gücüyle kendi kategorisindeki en etkili ve yetenekli savaş platformu olacak. İlk uçuşunu 6 Aralık 2019'da gerçekleştiren Bayraktar Akıncı TİHA, 29 Ağustos 2021'de envantere girdi. Son dönemde ise 2X450 HP Bayraktar Akıncı A ve 2X750 HP Bayraktar Akıncı B, özellikle dost ve müttefiklerin envanterine katılmaya başladı. Azerbaycan'ın yanı sıra Türk güvenlik güçleri de.

EN BÜYÜK HAVACILIK İHRACATI

18 Temmuz 2023'te Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın huzurunda işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari tarafından imzalandı. Bu kapsamda Bayraktar Akıncı İHA'ları Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapacak. Bu anlaşma sonucunda Türkiye'nin en büyük havacılık ihracatı gerçekleşti.

3 ÜLKEDEN GEÇTİ

45 bin 118 feet ile ulusal havacılık irtifa rekorunu elinde bulunduran Bayraktar Akıncı, 2022 yılında Teknofest Azerbaycan'a katılmak üzere 3 ülke üzerinden Bakü'ye gitti. TİHA, bu uçuş için Tekirdağ-Çorlu'dan havalanarak Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ı kat etti. bir ucu diğer ucuna. Ayrıca 2022 yılında Efes tatbikatı kapsamında Batman'dan havalanarak İzmir'deki hedefleri başarıyla vurdu.

İHRACAT ÖRNEĞİ

Başlangıcından bu yana tüm projelerini kendi kaynaklarıyla hayata geçiren Baykar, İHA araştırma ve geliştirme sürecinin başladığı 2003 yılından bu yana tüm gelirlerinin yüzde 83'ünü ihracattan elde etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ), 2021 ve 2022 yıllarında savunma ve havacılık sanayinin ihracat lideri oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2023 yılında sektörün ihracat şampiyonu ilan edilen Baykar, geçen yıl 1,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son yıllarda gelirinin yüzde 90'ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023 yılında savunma ve havacılık ihracatının 1/3'ünü tek başına gerçekleştirdi. Şu ana kadar Bayraktar TB2 SİHA için 33, Bayraktar TB2 SİHA için 9 ülke olmak üzere 34 ülke ile ihracat anlaşması imzalandı. Bayraktar Akıncı TİHA.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir