TCMB Başkanı Karahan açıkladı: Türk lirasının reel değer kazanmasını bekliyoruz


TCMB Başkanı Fatih Karahan şunları söyledi: “Sıkılaştırıcı para politikasına devam edilecektir. TL’nin reel değer kazanmasını bekliyoruz. Haziran ayında manşet enflasyonda ciddi bir düşüş bekliyoruz” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Arap Bankacılığı Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu. Karahan, kısıtlayıcı para politikasının sürdürüleceğini ve bu süreçte TL'nin değer kazanmasının beklendiğini söyledi. Bankacılık sektörüyle ilgili olarak Karahan, “Sıkılaştırmanın bankacılık sektörü açısından faydalı olacağına inanıyoruz. Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü kârlılığını koruyabilir” dedi. beyan.

''MANŞET: HAZİRAN'DA ENFLASYONDA CİDDİ BİR DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ''

Karahan, yerel para birimiyle ticaretin ekonomileri şoklara karşı savunmasız hale getirdiğini söyledi. Türkiye'deki enflasyonist duruma ilişkin konuşan Karahan, “Haziran ayında manşet enflasyonda ciddi bir düşüş bekliyoruz. Sıkı para politikasının devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Karahan, sıkılaştırmanın bankacılık sektörü açısından da faydalı olacağına inandığını belirterek, “Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü kârlılığını koruyabiliyor. TL mevduatlarda ciddi bir artış görüyoruz” dedi.

Enflasyondaki düşüş sürecinden fayda görecek sektörler arasında bankacılık sektörünün de yer alacağını belirten Karahan, şöyle konuştu: “Normalleşmeyle birlikte bankalar bilançolarını yönetme konusunda daha fazla yük üstlenmek zorunda kalacak. Bankacılık sisteminde TL mevduatın payı arttı. Ağustos 2023'teki yüzde 31'den bu yana yüzde 45 seviyesindeki yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü karlılığını sürdürüyor. Sektörün büyümesi için uygun bir ortam bulunduğunu benimsediğimiz, fazla TL likiditenin sterilizasyonunu sağlayacak, geçişi destekleyecek. TL mevduatlara yönelerek aşırı kredi büyümesinin önüne geçeceğiz” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir