VanEck, 2030 Yılı İçin Ethereum Fiyat Tahminini Açıkladı

Ethereum ekosisteminde sadece dört yıl öncesine göre neredeyse dokuz kat daha fazla kullanıcı var. Analistler artan talebin Ether'i (ETH) yeni seviyelere taşıyacağını söylüyor.

Kripto para birimi sağlayıcısı Bitwise tarafından derlenen verilere göre, Ethereum ve ölçeklendirme çözümleri Arbitrum ve Polygon, 2020'nin ilk çeyreğinde günlük ortalama 250.000'den fazla aktif kullanıcıya ulaştı ve aslan payı Ethereum'un katman-1 ana ağından geldi.

2024'ün ilk çeyreği itibarıyla bu rakam (Optimism, Base ve zkSync katman-2 ağlarını içerir) neredeyse dokuz kat artarak 2,25 milyona yükseldi.

Kaynak: Azar azar

İşlemlerin L2'ye taşınmasının bir sonucu olarak Ethereum artık aktif günlük kullanıcıların çok daha küçük bir bölümünü temsil ediyor.

4 Haziran'da Ethereum ana ağının 378.000 aktif kullanıcısı vardı, Polygon'un 1,3 milyon aktif kullanıcısı vardı ve diğer dört L2'nin toplam 1,5 milyon aktif kullanıcısı vardı.

Optimism 2021'in sonlarında başlayacak, zkSync ana ağı ve Base ise 2023'te kullanıma sunulacak.

Ethereum'un kullanıcı sayıları çok iyi görünmüyor ancak bu, Ethereum mucidi Vitalik Buterin'in ana blok zincirini ölçeklendirmenin bir yolu olarak L2'yi kullanmaya odaklandığı yol haritasının bir parçası.

Buterin günler önce L2'lerin eski Eth 2 planının parçalama konseptine benzediğini ve katmanın Ethereum ekosistemindeki çeşitli “alt kültürlerde” büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olabileceğini savundu.

VanEck, Ethereum ağının büyümesine dikkat çekiyor

Bu arada, kripto ETF ihraççısı VanEck, Ethereum için fiyat hedefini artırdı. Kuruluş, Ether'in 2030 yılına kadar 22.000 dolara ulaşmasını bekliyor.

VanEck'in dijital varlıklar araştırma başkanı Matthew Sigel ve iki meslektaşı tarafından 5 Haziran'da yayınlanan bir blog yazısında analistler, 2030 için Ether'e yönelik beklentilerini 11.800 dolardan yukarı doğru revize ederek, kullanıcı başına gelirin çoğu Web2 şirketinden ve geleneksel finans piyasası katılımcılarından daha iyi performans gösterdiğini söyledi. Big Tech'in yanı sıra. Popülaritesinin artacağını ifade etti.

“Spot Ether ETF'lerinin ABD borsalarında işlem yapma onayına yakın olduğunu tahmin ediyoruz. Bu gelişme, finansal danışmanların ve kurumsal yatırımcıların bu benzersiz varlığı dikkate almasına yol açtı.” […] “Bu onların varlıklarını korumalarına ve ETF'lerin fiyatlandırma ve likidite avantajlarından yararlanmalarına olanak tanıyacak.”

Analistler, “ETH'nin 2030 değerlemesini, Ethereum tarafından üretilen ve ETH tokenına eşlik eden 66 milyar dolarlık serbest nakit akışı tahminine dayanarak öngörüyoruz” yorumunu yaptı.

Bankless Ryan kurucu ortağı Sean Adams, daha az kullanıcıya rağmen Ethereum blockchain'in, üst katman 2 ağlarıyla birlikte Solana'dan üç kat daha fazla ücret ürettiğini belirterek, bunu “modern bir mucize” olarak nitelendirdi.

“L2, Ethereum ücretlerini ödüyor ve ana zincirdeki işlemleri gerçekleştirmek için güvenliğinden yararlanıyor.”

Kaynak: Ryan Sean Adams

CoinGecko'ya göre Ether şu anda 3.862 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte %1,3 değer kazandı.

Uzmanların çoğu, spot Ether ETF'lerinin piyasaya sürülmesinden sonra Ether fiyatının yeni rekorlar kırmasını bekliyor ancak bazıları, yeni kripto ETF'lere girişlerin Bitcoin ETF'lerinden önemli ölçüde daha düşük olacağı konusunda temkinli davranıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir